Iranianët iu përgjigjën ushtarëve të MEK: #YouAreBots

Kushdo që ka qenë aktiv në Twitter dhe komentet rreth Iranit vitin e kaluar mund të dëshmojë se debati online mbi ngjarjet në vend ka marrë një kthesë dramatike për armiqtë.
Shumë vëzhgues të Iranit janë të hutuar nga rritja e mprehtë e vrerit të gazetarëve dhe analistëve. Disa spekulojnë se avokatët e ndryshimit të regjimit u inkurajuan nga fitorja elektorale e presidentit amerikan Donald Trump dhe po shfrytëzojnë mundësinë e tyre për të ndikuar në debatin online rreth Iranit.Të tjerë mendonin se protestat mbarëkombëtare në janar ishin një pikë kthese në Republikën Islamike dhe se diskutimi publik kishte lëvizur nga reforma dhe në zgjedhje shumë më të rrepta. Megjithatë, një raport hulumtues nga Al Jazeera ka hedhur dritë mbi një arsye të tretë për aktivitetin e Tëitter: ajo që shumë vëzhgues iranian kishin dyshuar që nga fillimi, një fabrikë e Twitter kishte për qëllim të ndikonte në debatin tashmë të diskutueshëm mbi Iranin.
Sipas raportit të Al Jazeera, grupi i opozitës iraniane në mërgim Mujahedeen-e-Khalq (MEK) ka ngritur një qendër në Shqipëri, ku 1.000-1.500 “ushtarë online” janë udhëzuar për të promovuar hashtage në mbështetje të përmbysjes së Republikës Islamike. Dy ish-anëtarë të MEK-ut i thanë Al Jazeera se merrnin urdhra specifikë të përditshëm për atë që do të nxirrnin në pah lidhur me Iranin dhe gjithashtu analistë të veçantë të Iranit sulmonin mediat sociale, shpesh duke ndarë mesazhet kritike të Shtëpisë së Bardhë kundër Iranit dhe duke amplifikuar komentet e tyre në Twitter me fjalë sulmuese.
Në përgjigje të këtij raporti, Ministri i Jashtëm i Iranit, Mohammad Javad Zarif, shkroi një mesazh në Twitter, ku i drejtohej CEO-s së Twiitter, Jack Dorsey: “Përshëndetje @ Jack. Tëitter ka mbyllur llogaritë reale të iranianëve, përfshirë moderatorët televizivë dhe studentët, sepse pretendohet të jetë pjesë e një “operacioni influencimi”. Si mund të nxirrte propagandën e “ndryshimit të regjimit” nga DC-ja në lidhje me shikimin e sulmeve aktuale në Tiranë? #YouAreBots
Në gusht, Twitter pretendoi se kishte mbyllur 284 llogari me origjinë nga Irani për “angazhimin në manipulime të koordinuara”. Një llogari popullore nga brenda Iranit që ishte mbyllur më pas i përkiste SeyedMousavi7, i cili menjëherë lëshoi një video për miqtë e tij duke thënë se ai është një student dhe vetëm kishte kërkuar të paraqiste një tregim të ndryshëm të Iranit. Një tjetër i përkiste gazetarit iranian të lajmeve të Iranit, gazetarit të Press TV, Waqar Rizvi. Një raport i veçantë i 17 Shtatorit 17 përshkroi mospërputhjet e dukshme në veprimet e Twitter si “rreptësi me Iranin, heshtje përballë llogarive të rreme anti-iraniane”.
Ligjvënësi iranian Amirhossein Ghazizadeh Hashemi gjithashtu shkroi në Twitter: “Ju e keni pezulluar llogarinë time zyrtare si deputet i Iranit për shkeljet e disa rregullave të caktuara, por pse nuk keni bllokuar sulmet e MEK në Tiranë, një grup që vrau 17.000 njerëz iranianë për të përkrahur ‘propagandën e ndryshimit të regjimit’? #YouAreBots Shifra është një referencë ndaj një fushate bombardimi nga MEK pasi humbi një betejë të pushtetit me anëtarët e Partisë Republikane Islamike pas revolucionit të vitit 1979.

Ndërkohë, ka pasur disa kritika ndaj thirrjes së Zarif për Tëitter për të mbyllur llogaritë e raportuara të MEK. Manoto me bazë në Britani, një prizë e konsideruar gjerësisht si simpatizues për kampin monarkist, u tha shikuesve të saj se ministri i jashtëm “përshkroi të gjithë kundërshtarët e Republikës Islamike si sulmues”.
Përdoruesit e tjerë të mediave sociale kanë sjellë edhe një ironi të betejës së Twitter: se platforma e mikroblogimit, me të cilën ministri i jashtëm, presidenti dhe udhëheqësi suprem kanë verifikuar llogaritë ose llogaritë jozyrtare që janë drejtuar nëpër zyrat e tyre, është ende i bllokuar zyrtarisht në Iran.

Burimi: Monitor.com/ Gazeta impact

Iranianët iu përgjigjën ushtarëve të MEK: #YouAreBots

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button