Asila/ Integriteti i Iranianëve në Shqipëri është me qëllim pozitiv

Sikurse dihet me 27 nëntor 2021 u themelua Shoqata “Asila”që përbëhet nga ish-anëtarë të opozitës iraniane. Association for the Support of Iranians living in Albania, e njohur si Asila, ka vijuar prej disa kohesh të krijojë organizimet e saj sociale dhe kulturore.

ASILA
ASILA

Asila ka patur një mbështetje mediatike duke u njohur mbi nismen e tyre pozitive në kuadër të një programi emocionues ku në bazë të saj është integriteti I komunitetit Iranian në shqipëri.

Në lidhje me këtë situatë protagonist I kësaj nisme, z.Dashamir Mersuli ka vijuar rrugëtimin e tij në gërshetimin e kulturave Iraniano-Shqiptare dhe duke I socializuar këta individ në vendin tonë.
Asila është përmendur në disa nga emrat më prestigjoze të ekraneve shqiptare ku është bërë e mundur transmetimi dhe I disa panaireve të cilat kanë patur si qëllim të shpërndajnë botime të librave të ndryshëm me përmbajtje historike sociale dhe kulturore.

A.S.I.L.A Zhvillon panairin e librit për qytetarët e Pogradecit dhe Korçës
A.S.I.L.A Zhvillon panairin e librit për qytetarët e Pogradecit dhe Korçës

Ndër tyre është tepër i njohur për lexuesit “Rubairat” nga Omer Khajami dhe gjithashtu vepra letrare “Nga roberia në robëri”, kujtimet dhe të vërtetat të transmetuara nga Rahman Mohammadian.

ASILA BOOK fair
letrare “Nga roberia në robëri”, kujtimet dhe të vërtetat të transmetuara nga Rahman Mohammadian

Shkruar nga Aldo Sulollari

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button