Ndalimi ilegal i Hasan Heyrani Azad dhe miqve te tij

Ne nje leter qe kryekomisar Ferdinant Gjeta i ka kthyer pergjigje Margarita Ballcos, gruas se Hasanit, komisar Fredi ben disa gabime. E para ai e quan Hasanin shtetas – ne nje kohe qe Hasani ashtu sikur edhe muxhahedinet e tjere jane njerez pa-shtetesi. Jane azilante politike ne Shqiperi.

2. Hasan Heyrani nuk eshte shtetas iranian. Ai eshte azilant pa shtetesi.
Komisar Ferdi ne letren e tij tregon qe Hasani dhe shoket e tij, persona te penduar qe kane braktisur xhihadin e dhunshem muxhahedin, jane marre ilegalisht, u eshte injoruar statusi i tyre prej azilanti qe u eshte dhene nga UNHCR dhe shteti shqiptar, dhe jane mbyllur ne Karrec si kercenim per sigurine publike.

Komisar Ferdi tregon qe ndalimi i Hasanit dhe iranianeve te tjere eshte bere me urdher nga burri i gruas se trete te Edi Rames, ministrit te brendshem Bledi Cucit. Ky eshte nje ndalim ilegal, kriminal qe shkel ligjet shqiptare dhe nderkombetare. Ministri i Brendshem i qeverise se Rilindjes eshte bere pale me Maryam Rajavin dhe armaten muxhahedine ne persekutimin e iranianeve qe refuzojne xhihadin e dhunshem dhe terrorizmin.

Grate shqiptare te iranianeve duhet te vazhdojne luften ligjore me burrin e gruas se trete te Edi Rames, per kete

akt kriminal qe ia ka bere.

The response of commissioner Gjeta to Mrs. Ballco
kryekomisar Ferdinant Gjeta i ka kthyer pergjigje Margarita Ballcos

The Albanian Laws regarding the refugees

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button