MEK frikësohu nga zëri i nënave dhe demokracia jonë!

Sot ne kete editorial kam vendosur te them disa fjale te rendesishme per te gjithe ju.
Asgje nuk eshte me e rendesishme per nje individ me shume se fakti se duhet te ruaj moralin dhe logjiken.

E thene kjo, eshte dicka qe shumica masive nuk e ka luksin ta kete. Nese te gjithe do mund te ruanim normen e nje kartele te paster morale e gjithe bota do te ishte e bukur.
Te pakten nje grup qe synon parime demokratike duhet t’a di me shume se askush tjeter, kete fakt kaq te rendesishem qe integriteti dhe permiresimi buron nga kontributi personal dhe individual. Grupi dhe minoriteti i MEK ne Manez nuk qenka ne dieni te ketij parimi kaq te rendesishem per te formuar nje strukture demokratike.
Demokracia ka lirine e mendimit me fakte, te nderuar miq dhe lexues te ketij editoriali.

Behet fjale per nje komunitet qe ne shqiperi jetojne dhe deshirojne te integrohen ne shoqerine tone. Deri ketu nuk ka asgje te keqe per sa kohe ekziston nje leje dhe mikpritje nga shteti yne kundrejt ketij komuniteti ne vendin tone.

Kur do të vij drejtësia në Kampin Kareç
shoqata ASILA

Shume antar te Manzes kane deshiruar te dalin nga ky kamp per te jetuar nje demokraci me te vertete se ajo qe kane manifestuar brenda Manzes. Fal publikimeve te vazhdueshme ne media, konferencave te vazhdueshme ne Shoqaten Asila, publiku shqiptar ngadale po arrin te kuptoj se cfare ndikimi ka ky komunitet ne vendin tone.
Anetaret e shoqates Asila jane ne shqiperi nen kujdesin profesional te nje vezhgimi sistematik te stafit te kesaj shoqate. Vezhgimi konsiston ne mbikqyrjen pozitive per kete komunitet qe kane zgjedhur te ndeveprojne te lire ne kete vend, me te drejta te plota sipas nje protokolli ligjor por duke ruajtur rregullat per te cilat ky komunitet duhet te ruaj ne vendin tone.
Ky reagim i imi, per me shume transparence per ju te cilet ndoshta nuk keni shume informacion, po i referohem nje publikimi nga website i MEK, ku kane reaguar ashper dhe pa te drejte, nje aktivitet te Shoqates Asila perballe insitucionit te Kryqit te kuq ne Tirane.

Do te thoni ju cfare kerkon ky komunitet ne kete institucion…

families gathered in front of the ICRC office of Tehran

Ne Iran, disa nena Iraniane dhe anetar te shoqates Nexhat kane dal duke bere thirrje per djemt e tyre perball institucionit te kryqit te kuq. Po ne te njejten dite dhe ore, (Ne diten nderkombetare te kryqit te kuq), Anetaret e shoqates Asila kane qene ne kete institucion ne Tirane per te respektuar kete dite kaq te vecant per kete institucion per aktet e tyre heroike ne te gjithe boten dhe gjithashtu kujtojme se nje vit me pare disa anetar te kesaj shoqate kane dhuruar gjak ne kete insitucion duke solidarizuar humanitet.
Situata qendron se ky institucion ne shqiperi operon me se shumti ne lidhje me ceshtjet mjekesore, studimin e ndihmes se shpejte dhe nderveprime te ndryshme sociale. Por me kete rast Shoqata Asila ka shkuar ne kete institucion ku ka deshiruar te dhuroj dhe disa libra te dhuruara nga Asila dhe gjithashtu duke bere thirrje njesoj si nenat ne Iran, qe “te shpetosh jete eshte humane, dhe te bashkohet nena me birin eshte hyjnore”

Kete veprim ne websiten e MEK eshte cilesuar si nje kercenim nga Asila dhe keta anetar jane quajtur terrorist!
Ketu dua te lidh nisjen e ketij editoriali! Parimin demokratik qe MEK e deshiron kaq shume por nuk mund ta arrij.
Demokraci do te thote nje fjale e lire ne baze argumenti. I drejtohem kryetarit te MEK: Rajavi, nese keta anetar jane terrorist, perse ju mbani ne Manez, vellezerit dhe motrat e ketyre “terroristeve”? Jane te tille vetem se ju kane prishur interesat tuaja ekonomike qe kane zgjedhur te jetojne te lire dhe me demokraci te vertete dhe i friksoheni percarjes tuaj?

Keni frike se anetaret e Manzes, do tju ikin dhe te deshirojne te jetojne te lire? Me besoni, heret apo vone, shume nga ata do te deshirojne te jetojne te lire. Mbase ju nuk u lini komunikim me celular dhe rrjete sociale, por nje dite dhe ju do ta mesoni se cfare eshte demokracia.

Nje gje po jua mesoje une qe demokracia nuk eshte te ofendosh dike pa baza dhe argumenta, vetem se ju prishen ju interesat tuaja.

Soraya Abdollahi
Nena Suraje

Lotet e Nena Suraje, do t’ju ndjekin per nje kohe te gjate!

Ju premtoj se Asila do te vijoj me aktivitete dhe panaire kulturore dhe cdo dite ekipi yne sebashku do te punojme qe Iranianet e lire te jetojne ne apartamentet e tyre, ne punet e tyre, profesionet dhe pasionet e tyre dhe me shume dashuri. Prane bashkeshorteve te tyre shqiptare, pa marre leje nga ju ne nje cope leter nese do te duhet te shkojne ne tualet per te marre komanda!
Une dhe ju miq do te jemi deshmitar i bashkimit dhe komunikimit te shume nenave me femijet e tyre, sebashku me perkushtimin e kryesise se shoqates Asila dhe cdo sindikate qe ruan dhe respekton te drejtat e njeriut dhe parimet e verteta demokratike!

Aldo Sulollari – Përfaqesues per mediat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button