Të huajt në Shqipëri

HERËT NË MCN-Të huajt në Shqipëri/ Integrimi i tyre dhe asistenca që marrin në vendin tonë-7 Qershor

Faleminderi per pyetjen.

Eshte nje pyetje ne fakte, me ka ardhur natyrshme nga kolege apo Nga familjaret e mi edhe miq dhe mikesha por qe zanafilla ime e Kontaktit tim e pare me komunitetin iraniane ne Shqiperi ka qene rastesore Me ane te nje kronike qe duhet te beja per televizionin, me ane nje mikeshes time.

E cila me njoh pak me shum me punen qe bente edhe punon perkthyese ne Kete shoqate, u njoha nga afer isha pjese e nje konferenca te tyre qe benin Drejtimin e temave te tyre apo aktiviteve e gjeta veten me emocionalisht
Se sa profesionalisht me pas edhe mendova qe mund te kishte dicka Duhet te beni sebashku.

Perhire se vertetes Shoqata Asila ka prej dy vite qe merret me intergrimin e Komuniteti i Iraniane ne Shqiperi, e thene kjo ne fakte ata kane shum nevoje Per promovimin e aktiviteteve te tyre dhe per te treguar dhe per apeluar per Qytetaret sesa cfare kerkojne iranianet ketu, pra kjo eshte gjeja kryesore Iranianet ketu kane ardhur per nje enderr te tyre se qekur eshte endrra Amerikane qe ne jemi per nje vend me te mire gjithmon se njeriu eshte
Destinuar te kerkojne me te miren per te patur nje progres sociale, Ekonomike, etj.

Ata kane patur ne retrospektiven e tyre ne jeten e tyre, problematika sociale Me te ndryshme ku jane bashkuar ne nje organizate ne te cilen nuk kane Qene ne kriteret e meparshme kur jane te akrocuar per te marr pjese.
Flasim per organizaten e Mek, e cila ne fakte i solli me pas dhe ne Shqiperi Jane shperndare ne vendet te ndryshme te botes, jane mikepritur dhe ne Shqiperi kane jetuar per njefare kohe disa shumica prej tyre ne Manze.

Dhe kane deshiruar te jetojne te lire nje pjese e tyre duke u dezertuar njefare menyre , duke dal prej Manzes.
Duke deshiruar ate demokracine e lire qe kane menduar se do te gjenin ne Shqiperi, e thene kjo ne fakte ne Shqiperi kane gjetur nje ane sociale me te Mire jane pershtatur duke krijuar dhe pasionet e tyre duke e kthyer ne
Profesione.

Dhe duke pare deshirat e tyre qe duan te realizojne ketu ne Shqiperi kane Qene nje indicje me shum per te promovuar me shum dhe ne media. Dhe ne fakte kjo eshte puna ime qe te bejme promovimin mediatik.
Ne Shqiperi ne fakte nuk mund te flasim me shum instucionalisht sepse jane te Rezevuara informacionet ne kete situate duke qene se nuk eshte dhe nje Pasqyrime, nje reflektime te gjithe periudhave dhe proceduar instucionale
Ne lidhje me kete gje.

Ne fakte flasim per Shoqaten Asila e cila eshte kthyer si nje instucione ku ka Bere nderveprime mes dy shteteve, duke qene ambasada Iraniane ne Shqiperi Eshte mbyllur si nje zyre instucionale ku mund te pergjigjet per shtetin ketu Ne kete marredhenie homologe, por le te flasim per shoqaten e cila eshte Munduar te krijoj kushte me optimale per ata duke i suportuar qofte me Cdokush mund te jet per nje apartamenti apo mundesine per lejen e qendrimit Duke u mbeshtetur nga ana instucionale ketu, cdo gje komforte ligjit por Shumica prej tyre nuk e kane gjetur dot ate demokraci qe kane kerkuar Pra ne rastin konkrete ata kane qene te izoluar, ka qene njerez te cile kane Kaluar trauma dhe informacioni ne Shqiperi per kete minoritet qe eshte ketu Eshte shum i pakte, ata kane ardhur ketu per krijuar nje lloj pasqyrimin te tyre Retrospektives se tyre, si kane ardhur ata ketu.

Kane ardhur per gjate trasticionit politike manxhoraces te partise demokratike Kalimi me pas partise socialiste ku kane ardhur ne fillim vetem 200 persona Deri u bene mbi 3000 mije ne Shqiperi, ku jetojne ne Manze por ne deshmi te Veta tyre qe kane bere ne televizione apo ne konferenca.

Ata kane pare trauma c’njerezore te cilat i kane bere qe te degradojne dhe ne Jeten e tyre nuk ndihen me, me nje motivim te me pare kur kane jetuar aty Nga rrefimet e ndryshme qe kane bere ne konferenca kane qene nje veshteresi Teper e madhe emocionale per ata ku dilnin te perlotur shum njerez thoshin Nuk na lejonin te komunikonim me nenat ne MEK e me teper keta anetare Kesaj organizate ne MEK edhe teper keta ish anetare e kesaj organizate Kane gjetur veten ne shoqaten Asila duke u pershtatur, ketu ku doja te dilja Neqofte nga ana profesionale, duke punuar pune te ndryshme ketu apo ata Te cilet qe duan te shprehin talentin e tyre permes panaireve te ndryshme Artistike apo edhe botime te ndryshme te librave ku flas perreth perjetimeve
Te tyre meparshme ne jeten qe kane bere ne vendin e tyre.

Shum nga ketu histori jane pertej realiteti qe ne jemi mesuar edhe per kete Arsye ne fakte duhet te thuhet qe une dua nese ndjek kete interviste doja te Pershendesja patjeter nje zonje qe quhet nene Soraye e cila ka dale shum here Neper konferenca dhe ne televizione ne Shqiperi ku ka kerkuar me lot ne sy Dhe thote qe me mungon prej 30 vitesh aroma e djalit tim.

Ne Manze ka qene disa kushte, qe jane ndjekur qe nga vendi ku kane ardhur Ketu sepse keshtu kane qene narkociti dhe nje pjese atyre kane deklaruar Qe eshte ndaluar komunikimi me familjen, ne raste se duan te jene pjese Kesaj organizate ata jane futur ketu per te qene ne nje nisme te perbashkete Ne kauze te perbashkete per te qene ushtar ne vendin e tyre dhe kjo firmose e Kesaj kontrate nuk kane qene pertej limite morale per te patur kufizime te Kontaktit me familjen apo mos krijimin e nje familje per te mos patur Bashkeshortes apo dhe kontakte me femijte qe mund te kishe.

I thonin nena qe juve ju ka vdekur femijte ndersa nga krahu tjeter i shikonin Nenat ne teatro qe ne MEK, zhvilloheshin.  I shikoni duke perfomuar te gjalle dhe kjo ishte situate me c´njerezore qe kane Pare, pse duhet mos te kete kontakte nena me femijen. Kjo ishte nje gje, une personalisht ka shtyre akoma me shum te percjell zerin E tyre nenave ne media qe kerkojne femijte e tyre te pakten per te kontaktuar.
Nenat nuk vin dot ketu sepse nenat jane ne Iran. Femijte jane ketu qe tashme jane rritur, por femijte e tyre jetojne ne vende te Ndryshme te botes perfshire e ne Shqiperi.

Per arsye letrash, dokumantacione nuk mund vine dot, ata kane ardhur per Arsye strehimi sociale dhe jane mbrojtur nga shteti. Por qe problem ketu eshte ata kane ardhur per nje jete me te mire Dhe shum normale.
Jo, jo kjo eshte puna e dezertimit dmth ky eshte problem edhe per me teper Jetojme ne vitin 2023 dhe teknologjia ka avancuar pse nje instucione nuk Lejohet komunikimi me telefon qe Zoti Rajavi e ka ndaluar, qe eshte Perfaqesuesi i ketij instucioni per ata qe nuk e din.

Kjo eshte veshteresia me e madhe mos komunikimi me familjen dhe me Kriteret c´njerezore qe jane bere ne kuader te ambicieve qe mund te kete Kjo organizate ne lidhje me kete situate Shoqata Asila ka ndervepruar duke
Integruar me se miri dmth komuniteti qe perfaqeson, duke integruar ne jeten Sociale, ekonomike, shoqerore etj.

Ne fakte une kam thene e ne nje interviste tjeter televizive, e kam nisur Shum i vogel praktiken e kam bere ne nje televizon tjeter kur kam qene Pa mbushur akoma 14 vjece dhe isha thjesht koordinator i te ftuarve Pergatisja skaleten mesova kete fillimin e ndertimin te pyetjeve dhe Fillimin e gazetarise pastaj e pash kjo po avancohet dhe ishte dicka qe Po me pelqente shum e gjeta veten ne nje formate tjeter ne nje televizone Shqiptare ne Amerike ku punova per vite si gazetare terreni fillimisht nga Tirana me pas krijova emisionin tim atje.

Jane disa standarde ndryshe, flasim njehere per aparenca dhe vizionomine Qe kane nje qasje ndryshe me kameren gjestikualiacione apo ne menyre e Artikulimit qe une gjithmon neqoftese e shikon qe tani po ndihem pak si Ne kuadrit timin sepse ti do doje te kominikoje me kameren, neqoftese Jemi me te ftuar ti duhet te kesh nje lloj standardin spiter flasim per ate Qe njohin anen teknike. Isha gjithmon nga fusha teknike i kufizuar.
Pastaj ishin me ndoshta temat ishin me te lirshme ketu, ishte pak a shum Ky formati ne po ndjekim tani ne kominikim sebashku por qe ishte goxha i Bukur.
Ne shqip po, ne shqip me personazhe Shqiptare dhe te Huaj. Por qe me Shqiptare te cilet kishin nje histori per rrefyer, eksperiencat e tyre Ne gjith boten.

Me pas une ne fakte perseri ne nje televizion tjeter ka qene pothuajse i Njejti programe por ne nje programe dmth por ne nje programacione tjeter Televizive qe i vijova e sezonet e mevonshme por u fokusova me shum ne
Pjesen e informacionit sepse me heret ne Shqiperi ka qene spiker ne edicionit Informative te lajmeve dhe me pelqente e pjesa informacionit kam qene ne Midis dy gjerave pak te ndryshme edhe kam investuar me shum tek pjesa Informacionit ne portalin tim.

Une jam gazetar shtypi ne Alfa.al, krijoj lajme nga me te ndryshme nga Aktualiteti, ndjek lajmet e politikes nga krahu tjeter mundohem qe te jem Sa me shum korrente vete per te krijuar ate transparencen edhe Per ta mbajtur ne korrence publikun per cdo lajme te fundit keshtu qe Jam ne gazetarine e web-it.

E qarte tani ka shum me formate televizive qe shikojme dhe publiku eshte i Ngopur duke pare volume te ndryshme qe flasim per sot edhe formate te Ndryshme. Sot ndoshta ne mund ta quajme pak te thjesht per te marr Audience te gjithe lufta behet per audience dhe per klikime por nuk Mendoj qe eshte shum e veshtire per ta bere nga krahu tjeter qe te biesh Prej skandaleve te krijohet nje lloj i pakti le te themi me kollaj prej rrjeteve
Sociale dhe me pas per te krijuar ne nje lloj i pakti tek publiku.

Mendoi qe brezi para nesh nuk e di e kam une kete pershtypje ndoshta eshte Mendimi im jam me profesionista sepse kane krijuar hap pas hapi Profesionalizem e tyre duke krijuar ate pervecse te arsimin per gazetarine
Qe eshte i vetmi kushte, une per vete nuk jam diplomuar per gazetari Por per marketing por nga krahu tjeter ka nisur grudalisht kete gje dmth Kam qene njehere gazetari terreni, kam krijuar ate strukturat te veta Mediatike, kontaktet qe kane patur, ndertimin e informacionit ne menyren Si e gjasnin dhe nuk ishte thjesht dicka per te cilen ndoshta donin te beheshin Virale ne tik tok per te krijuar me pas nje hapesire televizive.

Profesionalizmi vjen shkalle-shkalle per mendimin tim dhe ne nje interviste Meparshme qe kam bere me kolegen tone Erjona Rusi, une e pershendes ne Keto momente, me kujtohet kur kam qene me i vogel une kam bere nje interviste me kete dhe me thote qe kur ndryshon nje profesioniste nga nje Person i famshme? Dhe une mendoja se kishte lidhje kjo gje qe te jesh Profesioniste ndoshta mund te ishe dhe i famshme dhe me tha: Gazetaret
Me te mire ne Shqiperi nuk jane te famshme dhe une aty e kuptova vertet sot Qe ka shum gazetare te cilet kane investuar ne profesionalizem.

Te them te drejten marketingu ka te bej shum ne menyren se si ti e gjase tek Publiku neqoftese ne flasim per nje moderatore qe tashme e ka krijuar emrin dhe thjesht do te krijuar nje spektakle dhe jo thjesht nje programe, normalisht do ta gjasi dhe do ta marketing shum mire per fatkeq ne Shqiperi marketingu ka nje lidhje te frikshme me gazetarine tashme neqoftese ti mund te jesh nje gazetari i pergatitur ke kaluar shum kualifikime, mund te kesh bere intership mund te kesh studiuar shum dhe je nje studiuesi i mire i gazetarise, deshiron te kesh nje programe tend ti sot duhet te kesh domosdoshmerish nje marketing tend, flasim sponsorizime te biznesve per te patur kete hapesire televizive dhe neqoftese ti intersohesh per te shkuar ne nje televizion flasim per standartin e studenteve thuhet qe ti duhet te kesh sponsore per te ardhur dhe te krijuar hapesiren tende televizive eshte e veshtire per te rinjt sot per te intergruar ne media edhe eshte nje sfide me vete per ata qe duan te ndjekin
ne forme tradicionale ne gazetari, per formen me elementare ashtu sic duhet pastaj per te rene shkurt ndodhet fenomene nga me te ndryshme per te cilat behet virale por ka nje impakte me jete shkurter te publiku. Nuk eshte
profesionalizme.

Sikurse e thash me pare, une jam duke krijuar e platformen time mediatike me interson me shum qe mendoj se ka ardhur nje momente qe dua te kem dicka time edhe te perpiqem ta rrise, keshtuqe mendoi te informacioni cuderisht dhe pse ka patur mundesi dhe variante perseri nje programe me pelqen me shum informacioni se ndoshta aty ka qene e fillimi im, mendoj qe eshte dicka qe une me jep me shum kenaqesi profesionale.

Ne nje web-TV ndoshta mundesi nuk jane per te bere nje televizion te tilla jane kushtet ne Shqiperi por per te bere nje web-Tv ndoshta ishte dicka per te cilen mund dhe mund ta perballoja, dicka qe une aspiroj ta krijoj ne te
ardhmen.

Eshte nje lloj dendese per tu bere, dikur kishim programe televizive sot kane nje merite tjeter ku pikastet dhe ndoshta pse jo? Eshte ndoshta nje menyre me e lehte per te patur nje kontakte e me publikun.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button