Konferenca e madhe Nejat Albania – Rrefime dhe thirrje njerezore

Nje Konference per te drejtat e njeriut eshte zhvilluar paraditen e te djeles qe lam pas. Eventi eshte zhvilluar ne Tirane me pjesemarres te shumte ku kane qene prezente dhe kane ndjekur nga afer te gjithe organizimin.

Shoqata Nejat Albania, nen sloganin “Te gjithe jemi te bartabarte” dha mesazhe te forta sensibilizuese duke I dhene nje rendesi te vecante dhe komunitetit Iranian ne shqiperi te cilet kane zgjedhur te jetojne te lire ne shqiperi duke krijuar dhe familjet e tyre ketu dhe nje jete nga e para.

Ka qene vet dhe suportuesi i shoqates Nejat ne Iran i cili ka bere nje falenderim shume te madh per institucionet shqiptare te cilet e kane mbeshtetur kete komunitet ne shqiperi duke u integruar me se miri ne fusha te ndryshme profesionale, por dhe duke u dhene nje mundesi per te krijuar nje jete qe u kishte munguar Brenda kampit te MEK.

Konferenca e madhe Nejat Albania
Konferenca e madhe Nejat Albania – Ibrahim Kodovandeh drejtuesi I shoqates Nejat

Ibrahim Kodovandeh drejtuesi I shoqates Nejat eshte shprehur se organizata e MEK I mbajti te mbyllur anetaret e saj dhe u hoqi te drejtat themelore te njeriut. MEK pretentoj se do te bente nje opozite e cila u premtoj demokraci dhe liri, por u mori te drejten per te komunikuar me familjet e tyre, dhe u mori te drejten per te jetuar te lire.

Shoqata Nejat Albania operon ne kuader te integrimit te ketij komuniteti te huaj ne shqiperi, de u ka bere te mundur te mbroj statusin e te drejtave te njeriut duke mundesuar dhe rikontaktin me familjet e tyre qe kane ne Iran por dhe duke krijuar nje jete te stabilizuar ne shqiperi.

Hamid Atabay
Hamid Atabay ish anetar i MEK

Hamid Atabay ish anetar i MEK dhe pjesetar i Nejat, deshmoj dhe ekperiencat personale te errta te cilat e kane shoqeruar ne vitet e tij te qendrimit ne kampin e MEK dhe se si ka ndryshuar jeta e tij qe ne fillimet e Nejat. Ai tregoj me tej se te qendrosh ne MEK do te thote te jesh nje njeri pa te drejta.

Pjese e kesaj conference ishte dhe nje nene e cila djain e saj e ka ende ne kampin e MEK dhe tregoi se ka shume vite pa komunikuar me djalin e saj.

Të larguarit nga kampi i MEK bëjnë apel edhe për më shumë të drejta
Të larguarit nga kampi i MEK bëjnë apel edhe për më shumë të drejta – Suraje Abulahi

Suraje Abulahi tha se ajo oranizate na mori te drejten per te ndjere dashurine e femijes tone, dhe se femijet tane kane rene pre e nje mashtrimi teper te madh. Jam shume e emocionuar kur shoh nepermjet kesaj conference mbeshtetjen e qyetareve shqiptar, sepse me jep shprese per te ritakuar djalin tim, Amir Aslan.

Gjithashtu I bej thirrje insitucioneve shqiptare dhe vet kryeministrit per te beret e mundur takimin e nenave me femijet e tyre por dhe per tu thene nje te vertete te hidhur qe ai kamp I ka shkaterruar ata njerez vetem per interest e tyre.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button