Diplomati iranian merret peng duke përdorur terroristët e MEK

Teherani proteston fuqimisht ndaj vendimit të gjykatës belge kundër diplomatit iranian

Pasi gjykata belge e Antwerp dënoi Asadollah Asadi, një diplomat iranian me 20 vjet burg, Ambasada iraniane në Belgjikë lëshoi një deklaratë duke dënuar dënimin dhe vuri në dyshim autoritetin e gjykatës belge.

Deklarata e lëshuar nga Ambasada iraniane lexon si më poshtë :

“Në Emër të Zotit, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit

Ambasada e Republikës Islamike të Iranit në Bruksel i referohet Njoftimit të saj të mëparshëm për Shtyp të datës 4 Shkurt 2021 mbi vendimin e Gjykatës së Antwerpen në rastin e diplomatit Iranian, dhe shfrytëzon rastin për të deklaruar sa vijon në lidhje me zhvillimet aktuale:

Siç u tha në një njoftim të mëparshëm për shtyp, Republika Islamike e Iranit ka protestuar fuqimisht ndaj shkeljes së Konventës së Vjenës për Marrëdhëniet Diplomatike (1961) nga Gjermania dhe Belgjika dhe i konsideron veprimet nga ana e qeverive të përmendura si një kundërvënie të ashpër të e drejta zakonore ndërkombëtare dhe praktikat e vendosura diplomatike.

Vendimi i Gjykatës së Antwerpen më 4 shkurt 2021 tregoi se sistemi gjyqësor belg nuk merr parasysh natyrën detyruese të angazhimeve sipas Konventës së Vjenës. Republika Islamike e Iranit ka refuzuar zyrtarisht kompetencën e gjykatës belge në dy Shënime Verbales në Belgjikë dhe Gjermani për shkak të shkeljes së gjykatës të imunitetit të personit të Z. Asadi si diplomat sipas Konventës së 1961.

Iran Embassy Belgium
Ambasada e Iranit në Belgjikë

Në përputhje me shënimet e mësipërme, Republika Islamike e Iranit rezervon të drejtën të përdorë të gjithë mekanizmat ligjorë, përfshirë protokollin opsional të Konventës së Vjenës në lidhje me zgjidhjen e detyrueshme të mosmarrëveshjeve. ”

Asadollah Asadi është një diplomat iranian, i cili u arrestua ndërsa po kthehej në rezidencën e tij në Austri në një autostradë në shtetin gjerman të Bavarisë më 10 qershor 2018. Ai u akuzua si i përfshirë në një tentim bombardimi në një tubim të të ashtuquajturve Këshilli Kombëtar i Rezistencës së Iranit (një degë e organizatës Mojahedin-e-Khalgh) në Villepinte, në veri të Parisit.

Më 4 shkurt 2021, Asadi u dënua me 20 vjet burg për “vrasje në tentativë dhe përfshirje në terrorizëm”.

Saeed Khatibzadeh, zëdhënës i Ministrisë së Jashtme iraniane, kishte dënuar vendimin, duke deklaruar se “Republika Islamike e Iranit dënon me forcë njoftimin e Gjykatës belge të Antwerp për të lëshuar një dënim me 20 vjet burg për Asadi”

Ai kishte thënë se Belgjika dhe disa vende evropiane janë shumë të ndikuara nga MEK.

Ai kishte vërejtur se siç ka thënë Irani disa herë, të gjitha fazat e ndalimit të Asadi, procesi gjyqësor, lëshimi i dënimit të fundit janë të paligjshme dhe në shkelje flagrante të ligjit ndërkombëtar, veçanërisht dispozitat e Konventës së Vjenës të vitit 1961 për Marrëdhëniet Diplomatike.

Komuniteti ndërkombëtar e konsideron MEK një grup terrorist. Anëtarët e tij u bashkuan me Saddam Hussein të Irakut në luftën kundër Iranit në 1980.

Për dekada, grupi famëkeq ka kryer sulme të ndryshme kundër civilëve iranianë dhe zyrtarëve qeveritarë.

Pas lobimit të përbashkët nga grupet e lidhura me Arabinë Saudite dhe regjime të tjera armiqësore ndaj Iranit, Departamenti i Shtetit i SH.B.A. hoqi MEK nga lista e saj e organizatave të caktuara terroriste në 2012

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button