Thirrjet e forta të Aldo Sulollarit për MEK dhe promovimi i “Ethet e së shkuarës”, por dhe i konferencës në Korcë nga ASILA në 21News

Drejtuar publikut te shqiperise nepermjet medias Radio Projekti 21 dhe 21 NEWS me moderatorin e mirenjohur Luigj Shkodrani, nga Danimarka, ishte i ftuar gazetari Aldo Sulollari i cili ishte pjese e ketij programi te mirenjohur ne shqiperi dhe Danimarke.

Sigurisht qe nje nder temat kryesore te trajtuara ishte promovimi i galerise tashme te mirenjohur “Ethet e se shkuares” nga komuniteti Iranian i larguar nga organizata terroriste e MEK.

Gjate intervistes Sulollari ka sqaruar me teper ne lidhje me perjetimet e ish-anetareve te MEK dhe gershetimet e ketyre kujtimeve monstruoze te nderthurur me art duke e percjell ate ne menyre dinjitoze per publikun shqiptar.

Ne 30 Qershor, ne kryeqytet, ne Tirane, prane zones se njohur Fresku, u organizua dhe kjo galeri e cila beri te mundur per te prekur realitetin e MEK dhe mashtrimin e erret te nje opozite fallce iraniane.

Pervec kesaj ne interviste Sulollari eshte shprehur se do te organizohej dhe nje tjeter aktivitet i rendesishem i shoqates ASILA ne qytetin e Korces dhe gje e cila konkludoj e vertete dhe e realizuar me se miri.

Paraprakisht nje dite perpara udhetimit, kur u zhvillua intervista, Aldo nuk dha shume detaje pasi shprehu deshiren se shume gjera duhet te mbeten surprize, por premtoj se do te ishte nje dite e paharrueshme per komunitetin Iranian por dhe per pjesemarresit e shumte shqiptar dhe te shoqatave te ndryshme ne qytetin e Korces nga ku u organizua nje konference shume e rendesishme.

Prezantuesi ishte kureshtar per ngjarjen e ndodhur pak dite me pare ne Manez te Durresit, dhe gjithashtu e pyeti Aldon ne lidhje me situaten e ndodhur.

Pjese nga biseda:

Aldo Sulollari: “Mendoj dhe gjykoj si veprim te gabuar koordonin e krijuar nga MEK, per tu perballur me policine pasi kontrolli eshte nje akt legjitim i cili nuk duhet ndaluar dhe kundershtuar me force. Nuk dua te heq fokusin nga tema e sotme, por sinqerisht e them se MEK eshte nje organizate terroriste me baza te erreta e cila u ka shkaterruar ketyre Iranianeve jeten por dhe u ka lene shume pasoja dhe per te ardhmen e tyre. Gjate nje bisede me administratorin e ASILA, kam komunikuar nje bisede te ngrohte me te dhe me tregonte per zanafillen e ASILA e cila ne fillim u krijua per ti mbrojtur ne menyre ligjore dhe morale keta iranian te cilet dolen nga MEK dhe me pas per te bere te mundur mbase nje forme institucionale per te takuar keta njerez me familjet e tyre, por per shkak te burokracive institucionale dhe pengesave ata nuk e paten te mundur dhe u perpoqen te integrohen ne vendin tone ne shqiperi per te patur nje jete te lire jashte kangjellave te burgut MEK dhe duke komunikuar lirshem ne telefon me familjaret e tyre qe kishin nje mungese prej 30 vitesh dhe gjithashtu duke krijuar familjet e tyre ketu por dhe duke u bere e mundur qe ata te punojne ketu normalisht dhe te jetojne si individ te lire dhe me nje jete normale. Sigurisht qe une kam shume kohe qe njoh Iranianet nga afer dhe nga perjetimet e tyre mezi pres qe te behet e mundur nje nderhyrje institucionale qe te behet e mundur takimi i ketyre iranianeve me familjet e tyre, por ndonjehere mendoj se nese ata mund te shkojne ne Iran mbase sdo mund te takoj me disa prej tyre, dhe do me mungonin shume pasi ata tashme jane familja ime. (Ketu Aldo Sulollari perlotet dhe ishte nje nder momentet me emocionuese e intervistes dhe per ata qe e kane ndjekur). Gjithsesi une dua te pershendes nga zemra me bujari nje nene te forte e cila perfaqeson shume nena ne Iran dhe qe u mungojne femijet e tyre, nenen zonja Suraje Abdullahi e cila djali i saj Amir Asllan ndodhet ne MEK dhe e vetmja gje qe kerkon eshte komunikimi me te. Gjithashtu mezi pres te takoj Amirin dhe deshiroj qe tja tregoj ne telefon kesaj nene birin e saj.

Dua te pershendes gjithashtu dhe z.Hamid Atabay i cili eshte ne statusin e koordinimit ne bordin e ASILA dhe do bej te mundur aktivitetin e Korces, pershendes shume z.Mustafa Beheshti i cili ka bere nje pune fantastike sebashku me Brikela Sulollari per realizimin e galerise, por dhe z.Sarfaraz Rahimi dhe gjithashtu bashkeshorten e tij znj.Erisa Idrizi te cilet jane njerez serioz qe punojne me shume se 20 ore ne dite per kete kauze kaq te rendeishme. Pershendes nga zemra cdo iranian ne shqiperi qe kerkon te jetoj i lire dhe jashte mashtrimit te kultit Rajavi.

Per mua tashme nuk eshte thjesht nje pune, por ne gjakun tim eshte kthyer si nje mision, per te suportuar cdo iranian te dal nga flaket e MEK dhe duke u munduar te percjell zerin e nenave te tyre ne vendin tone, per drejtesi, liri dhe per te percjell lotet e tyre ketu te shkaktuara nga organizata terroriste e MEK.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button