IMPAKT 119 – John Bolton, MEK-u dhe debimi i ambasadorit te Iranit

Debimi me diktatin e keshilltarit amerikan te sigurise John Bolton nga Shqiperia te ambasadorit amerikan eshte nje akt i cili ka tronditur rende politiken shqiptare. Qeveria shqiptare e kryeministrit Rama, ministri i jashtem Ditmir Bushati, presidenti Ilir Meta jo vetem qe nuk e kane mirepritur diktatin e John Boltonit, por deri ne keto momente nuk kane bere asnje reagim zyrtar qe te mirepresin debimin e ambasadorit amerikan. Por politikanet e frikesuar te Shqiperise se vogel nuk kane patur rruge tjeter, por vetem se ti binden administrates amerikane e cila pasi ka strehuar ne Shqiperi organizaten terroriste te muxhahedineve iraniane, tanime po e kthen Shqiperine ne nje Afganistan te dyte, ku vendi po kthehet ne nje fushebeteje ndermjet xhihadisteve te MEK-ut dhe Iranit.

Ne emisionin IMPAKT, avokatja Migena Balla e cila ka mbrojtur kliente te cilet jane dhunuar nga kulti i Marjam Rajavit diskuton me gazetarin investigativ Gjergji Thanasi, analistin Alfred Cako dhe historianin Olsi Jazexhi skandalin me te fundem diplomatik te Shqiperise i cili ka ardhur pasi amerikanet kane urdheruar Shqiperine qe te debojne ambasadorin iranian nga vendi. Gjergji Thanasi i cili e njeh MEK-un mire, tregon qe vendimi per debimin e ambasadorit iranian ishte nje vendim amerikan, i cili nuk i dha Shqiperise asnje perfitim pervec Edi Rames i cili shpreson te organizoje nje takim me Trumpin dhe te kete nje rruge te lire nga amerikanet per transportimin e droges. Duke folur si nacionalist, Thanasi pyet: cfare perfitoi Shqiperia nga ky debim?

Dr. Olsi Jazexhi i cili ka shkruar per mediat nderkombetare per rrezikun qe MEK-u i ka sjelle Shqiperise, ekspozon fushaten me lajme te rreme qe MEK-u po ben nga kampi i tyre paramilitar i Manzes dhe tregon qe debimi i ambasadorit iranian, ne fakt ka qene nje kerkese qe grupi terrorist ben nga Shqiperia prej disa muajsh. Dr. Jazexhi akuzon MEK-un per kete skandal diplomatik dhe analizon fushaten me shpifje qe MEK-u eshte duke bere nga Shqiperia ku Irani akuzohet sikur po kryen akte terroriste ne Evrope. Ai ve ne pah qe kjo organizate e cila ne Shqiperi u fut me qellime humanitare, tanime ka arritur te marri peng politiken shqiptare dhe ky grup magjyperish me kryetaren e tyre plake Marjam Rajavi po sillen sikur te jene mbreterit e Shqiperise dhe jo disa fukarenje qe ne fillim qurraviteshin dhe kerkonin strehim dhe ndihme.

Alfred Cako i cili analizon vasalitetin e shqiptareve ndaj fuqive te medha, ekspozon luften qe po ndodh sot ne administraten amerikane ndermjet cifuteve zioniste dhe administrates amerikane te Trumpit. Cako mendon qe Trumpi po luan me ekstremistet zioniste, dhe debimi i ambasadorit iranian ishte pjese e kesaj loje, pasi Trumpi po bashkepunon mbrapa skenes me Putinin dhe Rusine per ti dhene fund sundimit te zionisteve cifute ne bote dhe ne SHBA. Gjate debatit Dr. Jazexhi tregon qe MEK-u jo vetem ka arritur te ngulet mire ne Shqiperi, por tregon sesi nga kampi i tij paramilitar, MEK-u po organizon nje fushate me lajme te rreme, fushate e cila kete grup i cili mban pengje, kercenon mediat, radikalizon anetaret e tij, ben thirrje per xhihad kunder Iranit dhe ne te kaluaren ka kryer akte terroriste dhe vrasje, per ironi e tregon veten si opozita iraniane. Historiani konkludon qe kjo fushate me shpifje e MEK-ut eshte cmenduri, pasi MEK-u eshte organizate terroriste dhe populli i Iranit nuk e sheh MEK-un si opozite iraniane pasi ne Iran ka demokraci dhe qindra parti politike marrin pjese ne votime dhe ndarjen e pushtetit.

Gjergji Thanasi i cili e studion MEK-un prej vitesh, tregon sesi MEK-u ka arritur qe ne Shqiperi te ndertoje nje shtet brenda shteti. Ata kane arritur te marrin nen kontroll policine, kufirin dhe kryejne akte ilegale ne vend, ndersa qeveria shqiptare sillet si idiote perpara ketij grupi pleqsh terroriste. Pasi ka vizituar Iranin disa dite me pare, ai tregon sesi ne Iran qeveria i sherben popullit dhe ajo eshte me demokratike dhe humane sesa qeveria e Rilindjes se Edi Rames dhe Pandeli Majkos, dhe enderrat e Maryam Rajavit dhe John Boltonit per kryengritje dhe rrezim te regjimit ne Iran jane te kota.

Duke u kthyer ne kontekstin lokal, Dr. Jazexhi tregon sesi MEK-u ka nisur te bej intriga edhe ne politiken e brendshme shqiptare. Ata u ankohen amerikaneve kunder qeverise se Edi Rames, dhe kane nisur te perplasin poziten me opoziten per interesat e veta. Ndersa ne kontekstin global Alfred Cako e sheh debimin e ambasadorit amerikan si pjese te nje loje me dy skenare qe Trumpi po luan me Iranin. Nje skenar mund te jete ai qe Trumpi mund te doje te godase Iranin, ndersa skenari i dyte mund te jete qe qeveria amerikane heret a vone mund te godase vete muxhahedinet iraniane, te cilet aktualisht jane mashe e Izraelit, por qe qe nje dite amerikanet mund ti debojne nga Shqiperia.

Konkluzioni i debatit eshte qe Shqiperia ka probleme te medha me strehimin e terroristeve iraniane ne vend, dhe debimi i ambasadorit amerikan ishte nje skandal me permasa nderkombetare. Ky skandal ekspozoi dobesine dhe servilizmin e Shqiperise perpara amerikaneve, kercenimin qe MEK-u perben per stabilitetin e Evropes dhe Shqiperise dhe sesi fushata me lajme te rreme e MEK-ut e coi vendin ne nje situate te ketille skandaloze diplomatike.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button