360 Gradë/ Kocaqi për muxhahedinët iranianë: Nuk duhet të merreshin në Shqipëri

Historiania Elena Kocaqi e ftuar në “360 Gradë” në Ora News, e konsideron të gabuar marrjen e muxhahedinëve iranianë në Shqipëri.

Kocaqi: Qeveria jonë nuk duhet të ishte ngatërruar fare me çështjet e Iranit dhe për mua muxhahedinët në Shqipëri nuk duhet të ishin marrë fare. Të marrësh mijëra njerëz dhe të inportosh konflikt, për mua është shumë e gabuar. Shqiptarët janë persekutuar kaq shumë në dy shekujt e fundit edhe nga Evropa sa nuk ka ku të shkojë më. Normal do të ketë një ngritje dhe jo një rënie, ti do mbrosh ato pak shqiptarë që të la Evropa. Faktori shqiptar mban ekuilibrat në Ballkan dhe është shumë më i rëndësishëm se sa e mendojmë ne. Nga letrat sekrete të Austro-Hungarisë, ata e lidhnin perandorinë e tyre me ekzistencën e kombit shqiptar. Do të jemi edhe për Evropën.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button