Administrata e Trump planifikon të përdorë terroristët e MEK kundër Iranit

Administrata e Presidentit të Shteteve të Bashkuara Donald Trump është duke planifikuar të përdorë një grup terrorist të quajtur Organizata Muxhahedin-e-Khalk (MEK) për të nxitur ndryshimin e regjimit në Iran, sipas një ish-anëtari të vjetër të MEK.
Ebrahim Khodabandeh tha se anëtarët anti-iranianë të administratës Trump kanë për qëllim të përdorin MEK si një zëdhënës apo kryetar për disidentët për të nxitur sanksionet anti-iraniane dhe ndryshimin e regjimit në vend. Administrata e Trump pretendon se disidentët iranianë duan ndryshimin e regjimit në Iran, gjë që nuk është e vërtetë, tha Khodabandeh. Shfaqja e mbështetjes së administratës së Trump për organizatën terroriste MEK, e cila gjithashtu ka gjak amerikan, iranian dhe irakian në duart e saj, është bazuar në qëndrimin anti-iranian të terroristëve, tha të shtunën Khodabandeh në një intervistë ekskluzive për Press TV. Administrata e Trump “nuk mund të flasë hapur për vendosjen e sanksioneve kundër popullit iranian. Ata e bëjnë atë nën mbulesën e tubimeve të disidentëve iranianë, “tha ai. Tubimet që promovojnë ndryshimin e regjimit në Iran janë “organizuar nga organizata terroriste MEK, e cila ka marrë shumë jetë brenda Iranit”, vuri në dukje ai. Organizata terroriste MEK “është shumë e urryer nga qytetarët iranianë. Ajo është i vetmi grup opozitar iranian që mbështet sanksionet kundër popullit iranian “, tha Khodabandeh, i cili për 23 vjet ishte anëtar i organizatës terroriste.

përkthyer nga Pars Online

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button