MEK financon partinë djathtiste spanjolle?

Organizata Muxhahedin Khalk (MEK), një grup terrorist i mbështetur nga të huajt dhe përgjegjës për vrasjen e mijëra iranianëve, financoi themelimin e Partisë së ekstremit të djathtë Vox dhe pagoi pagat për disa nga anëtarët e saj të lartë, thotë një raport.
Gazeta kryesore spanjolle El Pais raportoi në fillim të kësaj jave se partia Vox “u krijua në vitin 2013 me rreth 1 milion €” dhuruar midis dhjetorit 2013 dhe prillit 2014 nga MEK. Paratë u përdorën për të financuar fushatën e partisë në zgjedhjet e Parlamentit Evropian 2014, së bashku me shpenzime të ndryshme të partisë, të tilla si pagimi i qirasë për selinë e parë të partisë në kryeqytetin Madrid, dhe blerjen e pajisjeve kompjuterike dhe mobiljeve. Sipas raportit, partia mori transfertën e parë të parave nga MEK në të njëjtën ditë kur ajo u regjistrua si parti politike në regjistrat e Ministrisë së Brendshme Spanjolle më 17 dhjetor 2013.

Spanish far-right Vox party leader, Santiago Abascal (L) and Vox MP Ivan Espinosa de los Monteros attend the first day of a parliamentary investiture debate to vote for a premier at the Spanish Congress (Las Cortes) in Madrid on January 4, 2020. – Spain’s Socialist leader Pedro Sanchez, seeking a leftist political alliance to resume office as prime minister, today made dialogue in restive Catalonia an “absolute priority.” (Photo by PIERRE-PHILIPPE MARCOU / AFP)

Partia e ekstremit të djathtë Vox aktualisht ka elektoratin e tretë më të madh me 52 ligjvënës në parlamentin spanjoll. El Pais shtoi se në muajin pas themelimit të partisë Vox, dy prej ligjvënësve të shquar të partisë, Ivan Espinosa de los Monteros dhe Santiago Abascal – i cili aktualisht drejton partinë – filluan të merrnin paga mujore nga MEK për deri në tetë muaj. Të dy ata morën rreth 65,000 € në total. Raporti nuk ka sqaruar nëse anëtarët e tjerë të partisë morën gjithashtu paga nga MEK dhe cilat synime të mundshme ka ndjekur MEK në financimin e kësaj partie. Sipas raportit, Monteros dhe Abascal ishin në dijeni të burimit të të ardhurave të tyre. Paratë u grumbulluan për partinë Vox me ndërmjetësimin e Alejo Vidal-Quadras, themeluesit fillestar të partisë dhe presidentit të parë të saj. El Pais vuri në dukje se Vidal-Quadras, midis politikanëve të tjerë spanjollë, në më shumë se 15 raste kishte qenë një folës i ftuar në ngjarje të organizuara nga MEK. Organizata MEK, e cila u neutralizua në mënyrë efektive në Iran më shumë se tre dekada më parë, u strehua nga disa qeveri të huaja në mënyrë që të vazhdojnë aktivitetet e saj të destabilizimit kundër Iranit. Qeveria amerikane e konsideroi MEK-un si një grup terrorist përpara se ta largonte grupin nga lista e saj e terrorizmit në vitin 2012.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button