Irani publikon emrat e dëshmorëve të vrarë nga terroristët e MEK gjatë vitit 1988

Një OJQ iraniane për të drejtat e njeriut ka publikuar për herë të parë emrat e 1.503 dëshmorëve të vrarë rreth 32 vjet më parë nga grupi terrorist iranian Muxhahedin-e-Khalq (MEK) në pjesët perëndimore të vendit.

Duke cituar një raport nga Shoqata Habiliane, agjensia Nournews të hënën tha se terroristët MEK dhe një numër i madh i “të burgosurve të arratisur”, të cilët u lanë të lirë me dhembshurinë islamike ishin thirrur në Irak nga vende të ndryshme në 1988.

Këta terroristë kryen disa sulme ushtarake nga Iraku kundër Iranit. Operacionet përfshinin tre sulme mjaft masive ushtarake me emrin Aftab (në rajonin Fakkeh në provincën jugperëndimore iraniane të Khuzestan më 28 Mars 1988), Chelcheragh (në rajonin Mehran në provincën perëndimore të Ilamit më 18 qershor 1988) dhe Forough Javidan (duke synuar perëndimin qyteti i Kermanshah më 25 korrik 1988).

Lista e fundit e publikuar përfundon me njerëzit që u martirizuan nga MEK në këto tre operacione ushtarake dhe sulme të tjera sporadike në 1988 përgjatë kufijve perëndimorë të vendit.

MEK ka kryer shumë atentate dhe ka hedhur bomba kundër zyrtarëve iranianë dhe civilëve që prej fitores së 1979 të Revolucionit Islamik të Iranit. Terroristët e MEK u bënë bashkë me ish diktatorin irakian Saddam Hussein gjatë luftës 1980-88 kundër Iranit.

Nga afro 17,000 iranianë të vrarë në sulme terroriste që nga Revolucioni, rreth 12,000 ranë viktimë e veprimeve të terrorizmit të MEK.

Deri në vitin 2012 MEK në SHBA ishte në listën e organizatave terroriste. Vendet e mëdha evropiane, përfshirë Francën, gjithashtu e kanë hequr atë nga listat e zeza e tyre. Terroristët anti-Iran gëzojnë lirinë e veprimtarisë në SH.B.A. dhe në Evropë, dhe madje mbajnë takime me zyrtarë amerikanë dhe BE.

Ministria e Jashtme e Iranit në fund të qershorit fyen si Evropën ashtu edhe Shtetet e Bashkuara për ndihmën dhe forcimin e grupit terrorist MEK.

“Evropa është shtëpia e këtij entiteti mashtrues dhe paratë e taksapaguesve amerikanë kanë financuar mizoritë e këtij grupi të korruptuar,” tha ajo.

Ministria shtoi se si rezultat i mbështetjes së tyre të plotë për MEK-un, Evropa dhe SHBA kanë dorë në masakrën e iranianëve të pafajshëm” nga kjo organizatë terroriste.

Ndërkohë, imazhet e fundit të rrjedhura kanë treguar fushata të ndikimit në mediat sociale të kryera nga MEK e mbështetur nga SH.B.A. kundër Iranit.

Imazhet zbuluan për herë të parë pjesë të fushatës sekrete të ndikimit të organizatës duke synuar përdoruesit persisjan, anglez dhe arabë në mediat sociale.

Përveç SH.B.A. dhe Evropës, MEK me qendër në Paris, e konsideruar si grupi më i neveritshëm terrorist midis iranianëve, gjithashtu merr mbështetje të madhe nga Arabia Saudite.

Grupi mban konferenca të bollshme çdo vit në kryeqytetin francez, me disa zyrtarë amerikanë, perëndimorë dhe arabë sauditë.Këto përfshijnë ish këshilltarin e sigurisë kombëtare të SHBA John Bolton, avokatin personal të presidentit amerikan Donald Trump Rudy Giuliani, ish-kryeministrin kanadez Stephen Harper dhe ish shefin e spiunit arab saudit, Princin Turki al-Faisal./gazetaimpakt/presstv

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button