Ehsan Bidi shkatërroi fortesën prej letre të Marjam Rajavit

Një komplot mizor midis elementëve të korruptuar në qeverinë shqiptare, shërbimeve të sigurisë dhe MEK për të larguar në mënyrë të paligjshme azilkërkuesin iranian Ehsan Bidi nga Shqipëria shpërtheu në një seri ngjarjesh dramatike këtë javë. Bidi, një ish anëtar i MEK, ishte pranuar tashmë si refugjat në Shqipëri dhe ishte pajisur me leje qëndrimi dhe pune dhjetë vjeçare. Gushtin e kaluar, zyrtarët shqiptarë të sigurimit e ndaluan ilegalisht Bidi pa akuzë dhe e mbajtën atë në një qendër dëbimi në kushte më të këqija se një burg. Atij iu mohua përfaqësimi ligjor ose vizitat nga miqtë e tij. Gjatë vitit të shkuar, Bidi u vu nën presion të madh për të nënshkruar dokumente që ranë dakord për dëbimin e tij nga Shqipëria dhe për t’u dërguar në Iran. Ai rezistoi.

Sipas ligjit shqiptar, nëse pas një viti, subjekti nuk është akuzuar për ndonjë krim dhe / ose deportuar, shteti është i detyruar ta lirojë atë. Sidoqoftë, në rastin e Ehsan Bidi, MEK nuk do të pranonte lirimin e tij. Për pasojë, një seri dezinformimesh dhe aktiviteti të paligjshëm u nxitën në nivel shtetëror për ta larguar fizikisht Bidin nga vendi.

Ehsan Bidi

Informacionet e zbuluara nga oficerët atdhetarë të shërbimeve të sigurimit ishin në dijeni se policia e imigracionit ishte drejtuar për t’i thënë Bidi se ai do të lirohej sipas ligjit, por menjëherë u rrëmbye dhe u internua në Turqi. Kjo ishte sigurisht e pakuptimtë sepse Turqia nuk do ta pranonte një dëbim të tillë. Por këto informacione shkaktuan një ndërhyrje të menjëhershme për parandalimin dhe shpëtimin nga miqtë dhe mbështetësit e Bidi.

Dr. Olsi Jazexhi, një historian i njohur shqiptar dhe personalitet mediatik, e quajti Sandër Lleshaj si një nga politikanët që bashkëpunoi me MEK kundër Bidi. Jazexhi mori mbështetje nga disa deputetë të parlamentit, të cilët kundërshtojnë me forcë praninë e MEK në vendin e tyre. Gjithashtu, gazetarët investigues u treguan të gatshëm për të hetuar rastin dhe u hodhën në veprim. Gjergji Thanasi, një gazetar i mirënjohur investigativ, ka paralajmëruar dhe informuar mediat lokale dhe të huaja në Itali, Francë dhe Greqi dhe palët e interesuara në Evropë dhe më gjerë, përfshirë UNHCR dhe KNKK. Në Tiranë, Migena Balla, avokate, i mbajti të gjithë të informuar për hapat në parametrat ligjorë të asaj që po ndodhte, kryesisht për veprimtari e paligjshme shtetërore.

Në mëngjesin e së enjtes 13 gusht Ehsan Bidit iu tha të paketonte gjërat e tij. Bidi kishte frikë për jetën e tij, duke e ditur që MEK ka vrarë disa prej anëtarëve dhe ish-anëtarëve të tyre në të kaluarën. Ish-anëtari i MEK-ut Hasan Heyrani, gjithashtu një kritik i hapur, shkoi menjëherë në qendrën e paraburgimit për të parë situateën e Ehsan. Ai shumë shpejt u bashkua me Dr. Olsi Jazexhi. Tashmë në vend ishin dy dëshmitarë të gjithckaje përpara se të transferohej Bidi.

Bidi është futur në një automjet policor së bashku me sendet e tij dhe është drejtuar në perëndim në drejtim të bregdetit. Por më pas ata u kthyen përsëri në drejtim të Tiranës. Në fillim, Bidi kishte frikë se ai po dëbohej në kampin ekstraterritorial, në kampin e MEK në Manez. Por automjeti vazhdoi drejt Tiranës. Bidi arriti të postojë imazhe GPS të vendndodhjes së tij nga telefoni i tij. Pas Tiranës ata morën drejtimin e kufirit me Greqinë. Ndërsa kaluan Kapshticën, e cila ka afër një Qendër pritjes së refugjatëve, u bë e qartë se automjeti ishte drejtuar direkt për në kufirin Grek. Automjeti policor doli nga rruga dhe udhëtoi disa kilometra në zonën neutrale midis Shqipërisë dhe Greqisë. Një herë brenda Greqisë, policia shqiptare zbriti Bidin dhe gjërat e tij dhe u largua. Bidi ishte braktisur pa ushqim ose ujë ose çfarëdo mjeti për të lëvizur nga vendi. Ai i filmoi këto ngjarje në telefonin e tij celular duke treguar gjendjen e vështirë.

Kjo nxiti një përgjigje të zemëruar nga Greqia. Postat kufitare aty pranë u mbyllën për të parandaluar hyrjen në vend. Qeveria Greke shprehu pakënaqësi të thellë për këtë incident ndërkombëtar pasi policia shqiptare hyri në Greqi dhe hedhi një refugjat atje.
Ndërkohë, disa media kanë dashur të udhëtojnë drejt vendit ku ishte Bidi për të filmuar ngjarjen dhe me shpresë ta intervistonin. Problemi ishte, Bidi tani ishte jashtë zonës së mbulimit dhe mes askundit. Sidoqoftë, ata që e ndoqën automjetin e policisë për të mbrojtur Bidi kishin edhe një avokate. Duke mbërritur në qytetin kufitar, ajo foli me policinë, e cila pranoi se kishte një gabim. Ata u kthyen dhe morën Bidi me gjithë sendet e tij dhe e çuan në një vend të ngjashëm si konvikt. Pas ndërhyrjes së mëtejshme nga avokatja, ai u dërgua në një ndërtesë të duhur dhe iu dha një dhomë. Policia pretendoi se ishte bërë një gabim kur “dëbimi i menjëhershëm” ishte vendosur në vend të “lirimit të menjëhershëm”. Bidi u soll në Tiranë sot (e Premte, 14 Gusht), dhe u la në kujdesin e miqve të tij (ish-anëtarët e MEK që janë rezident në Tiranë).

Siç pritej, këto ngjarje shkaktuan zemërim në komunitetin Farsi. Familjet e anëtarëve të MEK, ish-anëtarët e MEK, personat e interesuar dhe autorët e mediave të gjithë kanë shkruar për të dënuar këtë veprim idiot dhe mizor. Qeveria shqiptare u shfajësua me të drejtë. Por më e rëndësishmja kjo shihet si një humbje e madhe poshtëruese për Maryam Rajavi.

Rajavi dhe anëtarët e saj të MEK, të paaftë për të bërë marrëdhënie reale me organe të jashtme, janë të detyruar të paguajnë për mbulimin e mediave përmes ryshfeteve, mbajtësve të prapambetjes ose artikujve të drejtpërdrejtë të reklamave. Ata shkuan tek drejtuesit për të botuar lajme në çdo dalje lajmesh të nivelit të dytë në Shqipëri se Ehsan Bidi ishte dëbuar nga vendi. Vetëm, webi i tyre nuk e kishte. Pra, Rajavi jo vetëm që përfshiu veten në komplot, por ajo duhej të përpiqej t’i tërhiqte këto lajme. Uebfaqet e MEK u pastruan nga faji për këto përmendjeve të dëbimit.

Por dështimi më i madh i Rajavi ishte që mesazhi thelbësor i dërguar në trurin e çdo anëtari të MEK- ut është se nëse largoheni do të demonizoheni dhe persekutoheni dhe do të detyrohen të ktheheni në Iran, ku do të torturoheni edhe më keq. Rajavi pretendon se ajo është e mbështetur nga të gjithë dhe mund të urdhërojë Shqipërinë që të pranojë ofertat e saj. Ajo pretendon se ende mund të bëjë atë që po bënte në Irak, t’i detyrojë njerëzit të kthehen në Iran për t’u arrestuar me akuzën e terrorizmit. Ajo pretendoi se ishte në gjendje të bënte të njëjtën gjë në Shqipëri.

Rezistenca e guximshme e Ehsan Bidi, në Irak dhe Shqipëri, në përpjekjet e Rajavit për ta shkatërruar atë, së bashku me mbështetjen që ai ka nga shumë, shumë mbështetës, e ka thyer plotësisht këtë magji. Tani çdo anëtar i MEK e di se nëse Bidi mund ta bëjë këtë, kështu mund ta bëjnë edhe ata. Anëtarët kanë ngecur atje për shkak të ‘kultit të fobisë ‘; frikë nga ajo që mund t’u ndodhë atyre. Tani të gjithë e dinë që do të jenë në rregull nëse largohen. Ehsan Bidi ka ekspozuar dhe shkatërruar plotësisht fortesën e rreme të mekanizmit të kontrollit të Rajavi.

Ehsan Bidi është i lirë dhe është i lumtur. Ai i rezistoi përpjekjeve më të këqija dhe më të tmerrshme të Rajavit për ta frikësuar dhe shtypur atë. Tani ai është i rrethuar nga miq dhe mbështetës. Qeveria shqiptare ka pjesën e fajit duke e drejtuar atë jo vetëm nga Greqia dhe negociatorët e hyrjes në BE, si dhe UNHCR dhe ICRC. Rajavi zvogëlohet si një person, si udhëheqës, madje edhe si një idiot i dobishëm. Bidi po shqyrton mundësitë e tij. Ai do të shqyrtojë detyrimin ligjor dhe kompensimin. Ai po planifikon gjithashtu të sfidojë mediat e Shqipërisë të tregojnë të vërtetën në lidhje me këto ngjarje dhe personazhet e përfshirë. Mbase mund edhe të ketë një film në Hollywood.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button