Vdekja e anëtarëve të MEK për shkak të koronavirusit

Lajmet e marra nga Shqipëria tregojnë se të paktën tre iranianë u pranuan në Spitalin Nënë Tereza në repartin e infektiv ku trajtohen pacientët me covid19, të cilët sigurisht janë anëtarë të Organizatës së Muxhahedinëve-e Khalq (MEK, i Kulti Raxhavit).

MEK members dies because of corona

Sipas informacionit të fundit, të paktën njëri prej tyre ka vdekur dhe mjekët janë parandaluar të komentojnë për shkakun e vdekjes. Por stafi i spitalit ka thënë privatisht se ai ishte një anëtar i MEK dhe një banor i kampit të organizatës i cili vdiq për shkak të virusit korona, dhe ata ende nuk janë lejuar që shkaku i vdekjes të shpallet.

Vetë zyrtarët e spitalit thonë se ky është një shqetësim i madh sepse nuk kanë qasje në kampin e MEK dhe nuk është e qartë se çfarë po ndodh atje, dhe virusi po përhapet në masë në mjedise të mbyllura edhe në jetën publike. Ata gjithashtu shprehën shqetësimin e tyre sepse tani shumë më tepër pacientë u shtruan në spital në vetë kampin ose u dërguan në spitalet lokale.

Sot, MEK dha lajmin për vdekjen e “Massoud Nasiri” dhe “Shahin Qassemi” “në një spital në Tiranë”. Ata ishin rreth 60 vjeç dhe shkaku i vdekjes nuk dihej, ndërsa në procedurën e mëparshme u duhej të jepnin një justifikim për vdekjen e tyre. Askush nuk vdes në moshën 60 vjeç pa ndonjë arsye.

Që nga shpërthimi i virusit Covid-19, Shoqata Nexhat dhe familjet e pikëlluara i kanë shkruar vazhdimisht Organizatës Botërore të Shëndetësisë dhe zyrtarëve shqiptarë duke shprehur shqetësim për rreziqet e mundshme në kampin e MEK dhe duke bërë thirrje që autoritetet shqiptare të ndërhyjnë sa më shpejt.

Duhet të theksohet se sipas zyrtarëve të shëndetësisë shqiptare, kampi i MEK-ut në vend është jashtë kontrollit të tyre dhe nuk kanë asnjë monitorim të tij, si dhe nuk kanë asnjë informacion mbi zbatimin e protokolleve shëndetësore në një komunitet të ngushtë./GazetaImpakt//nejatngo.org/

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button