“Nënat, Viktimat e Harruara” të Iranit letër Leshajt: Jeni përgjegjës për sigurinë e z. Ehsan Bidi

“Nënat, Viktimat e Harruara” të iranit i kanë dërguar sot një letër ministrit të Brendshëm të Shqipërisë Sandër Lleshaj ku i kërkojnë informacion në lidhje me situatën e z.Ehsan Bidi si dhe i kujtojnë atij se policia shqiptare është përgjegjëse për sigurinë e tij.

Policia shqiptare është përgjegjëse për sigurinë e z. Ehsan Bidi dhe ish-anëtarëve të tjerë të MEK në vend.

albania interior ministry

Letër nga “Nënat, Viktimat e Harruara” Ministrit të Brendshëm të Qeverisë Shqiptare

1.SANDER LLESHAJ

Ministri i Brendshëm i Shqipërisë

19 Tetor 2020

I nderuar zotëri

Përshëndetje!

Raportet kontradiktore nga Shqipëria tregojnë se jeta e z. Ehsan Bidi, një ish-anëtar i Organizatës së Muxhahedinëve e- Khalq (MEK, Kulti Raxhavi), është disi në rrezik.

Siç e dini, Marjam Raxhavi është deportuar nga Franca dhe gjithashtu nuk ka të drejtë të hyjë në Bashkimin Evropian. Përpjekjet për të marrë viza hyrëse në Shtetet e Bashkuara dhe Mbretërinë e Bashkuar kanë qenë deri tani të pasuksesshme. Ajo fajëson ish anëtarët, të cilët kanë zbuluar të vërtetën në lidhje me kultin dhe synon të hakmerret ndaj tyre.

Ne e dimë se situata e brendshme e Kultit Raxhavi është shumë e keqe dhe një numër i madh i anëtarëve duan të largohen, dhe zyrtarët e organizatës po përpiqen ta bëjnë situatën jashtë kampit të MEK në Shqipëri të pasigurt në mënyrë që askush të mos guxojë të largohet.

Në të kaluarën, Marjam Raxhavi kishte ngritur një komplot kundër z. Ehsan Bidi shumë herë dhe u përpoq ta bindëte të heshtte, por ajo nuk ia doli. Ajo nuk ka hequr dorë nga përpjekjet e saj kundër z. Bidi dhe vazhdon komplotet e saj, duke përfshirë dhënien e informacioneve të rreme në polici. Me sa duket, z. Ehsan Bidi është transferuar në një vend të panjohur nga policia.

Në emër të nënave të vuajtura të anëtarëve të MEK në Shqipëri, duhet t’ju informoj se në situatën aktuale, ne e konsiderojmë qeverinë shqiptare dhe Policinë e Shtetit Shqiptar përgjegjës për ruajtjen e sigurisë së z. Bidi dhe ish-anëtarëve të tjerë të Kultit Raxhavi në atë vend.

Sorayya Abdollahi

“Nënat, viktimat e harruara”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button