Kur grinden atllarwt (iranianwt me Izraelitwt) Shkelmat i hanw gomarwt (shqiptarwt)

Vrasja me sulmi terrorist tw mirworganizuar tw Dr. Mohsen Fakhrizadeh thuajse nw periferi tw Teheranit, si edhe neutralizimi (vrarw, plagosur) i eskortws sw tij prej 8-10 vetwsh nw 2 makina wshtw njw ngjarje shumw e rwndw.

gjarja wshtw e rwndw, sepse i ndjeri ishte praktikisht shefi i programit bwrthamor iranian dmth ekujvalenti i Openhajmerit nw Projektin Manhatan, apo i Igor Kurcatov-it pwr sovjetikwt apo Zholjo Kyrisw pwr francezwt. Irani nuk wshtw Koreja e Veriut, ku po tha Kim-i nr. 3 qw Amerika wshtw djalli dhjetra million koreanoveriorw nw kor thonw qw Amerika wshtw djalli, ama po tha ky Kim-i se Amerika wshtw wngjwlli dhjetra milionw “robotw” koranoveriorw nw kor do thonw Amerika wshtw wngjwlli. Irani ka opinion publik! Pikwrisht njw opinion i tillw publik do kwrkojw hesap pwr kwtw dwshtim tw rradhws tw organizmave iraniane tw sigurisw. E vetmja mwnyrw tw evitohet pagesa e faturws sw dwshtimit wshtw qw Irani (udhwheqwsi supreme Khameneni madje premtoi hakmarrje tw fortw) tw hakmerret mjaftueshwm pwr tw tilla prekje flagrante, publike dhe fyese tw sigurisw kombwtare. Theksoj se Irani wshtw shtet, qw sigurinw kombwtare e merr seriozisht nw mwnyrw ekstreme.

Netanyahou - israel -iran-nuclear -terror

Fajtorwt

Gjykuar nga burime tw hapura informacioni vrasja u krye nga Mossad-i izraelit me tw paktwn informim paraprak tw CIA-s amerikane. Izraelitwt kanwmbajtur qwndrim tw tipit “No Comment” pwr vrasjen,ndwrsa amerikanwt tw paktwn zyrtarisht e kanw mohuar pwrfshirjen nw kwtw vrasje. Gjithnjw e mw shumw nw mediat e ndryshme po publikohen info pwr pjeswmarrjen e MEK-ut (Muxhahedinwt e Popullit Iranian) nw kwtw vrasje. Njw nga artikujt e shumtw, qw e akuzojnw MEK-un si bashkwvrasws tw Dr. Mohsen Fahrizadeh wshtw edhe nw kwtw link: https://www.almasdarnews.com/article/new-details-revealed-about-iranian-nuclear-scientists-relationship-with-syria-hezbollah-hamas-report/. Janw disa dhjetra shkrime tw tilla kryesisht nw media perfierike, qwakuzojnw edhe MEK-un pwr tw tilla vrasje.

Shqipwria

Pwrplasja gjeopolitikemidis Iranit (Rusi + Kinw ndoshta dhe + Turqi) kundra Izraelit (SHBA + Arabi Saudite + Bahrein + Emiratet e Bashkuara Arabe) wshtw njw pwrplasje titanwsh. Atdheu im Shqipwria nuk wshtw as fuqi botwrore madje as rajonale. Shqipwria wshtw njw vend i vogwl dhe relativisht i varfwr, qw madje edhe nw Ballkan ka peshw jo tw rwndw. Tw futesh nw njw konflikt titanwsh me njw peshw gjeopolitike dhe ushtarake si Shqipwria (kur asnjwra palw nuk tw kwrcwnon kufijtw) wshtw marrwzi , mw sw paku njw megallomani ekstreme!!!

Fatkeqwsisht Atdheu im duke strehuar MEK-un (Kampi Ashraf 3 nw Manwz) wshtw bwrw pjesw e njw pwrplasje tw tillw me pwrmasa thuajse globale mdis dy kampeve tw lartpwrmendura. MEK-sat, kur erdhwn nw Shqipwri, zyrtarisht u strehuan pwr arsye humanitare si persona tw rrezikuar. Kryeministri nw ikje Berisha, qw pranoi 200-300 MEK-sat e parw nw Shqipwri, nw njw bisedw me ambasadorin e ri tw Iranit nw Shqipwri premtoi zyrtarisht se kwta njerwz (200 e kusur MEK-sa) nuk do tw ishin kwrcwnim pwr kwrkwnd.

Nwnteksi ishte i qartw qw MEK-sat nw Shqipwri thjesht do tw strehoheshin, do tw jetonin, por nuk do tw kryenin asnjwlloj veprimtarie politike, pa folur pwr veprimtari propagandistike online apo edhe diversanto-ushtarake! Gjatw viteve, kur kryeministwr i Shqipwrisw ishte Edvin Rama, MEK-u nga periferia e Tiranws (nw ambiente me qera) u zhvendos nw Manwz, ku ngriti njw alamet kompleksi tw rrethuar me gardh (gated compound) e tw ruajtur me roje tw armatosura tw njw kompanie private. MEK-u i shtriu “metastazat” e tij nw politikwn shqiptare, nw organet e sigurisw e deri diku nw gjyqwsorin shqiptar pak a shumw si qelizat kanceroze, qw sulmojnw qelizat e shwndosha tw trupit tw njeriut. Kampi Ashraf 3 nw Manwz pwr shkak tw reflektorwve tw mediave prestigjoze ndwrkombwtare mbi tw u kthye menjwherw nw njw antireklamw pwr turizmin shqiptar.

Iran - Israel - War

Mw pas me shndwrrimin e zyrtarwve tw lartw tw policisw deri nw rang drejtori tw pwrgjithshwm, tw zyrtarwve tw lartw tw Shqwrbimit Sekret Shqiptar (SHIK), tw kryebashkiakwve, deputetwve, zv/ministrave dhe ministrave nw qole (stooges) tw njw ish terroristeje tw pa Atdhe (apolide dhe apatride) si Miriam Rajavi, Kampi Ashraf 3 u shndwrrua nw njw kwrcwnim real dhe prezent pwr sigurinw kombwtare tw Atdheut tim.

MEK-u me propagandw virulente anti Iran online, me rekrutim shqiptarwsh kryesisht adoleshentw, me vendosje kontaktesh pune me individw vehabistw (tw pwrfshirw nw rekrutim shqiptarwsh pwr t’i dwrguar mish pwr top nw radhwt e Frontit Jabat al Nusra nw Siri), me bashkwpunimin me cdo armik tw Iranit, u kthye nw njw “beze twkuqe” pwrballw brirwve tw “demit” iranian. Segmente tw qeverisw dhe politikws shqiptare duke u shndwrruar nw hyzmeqarw servilw tw ish terroristes Rajavi arritwn deri aty sa tw zbatonin thuajse cdo urdhwr tw saj, qw nga vwnia nw dispozicion tw operacioneve tw errta tw MEK nwprmjet Rinasit, tw vetmit aeroport civil tw Shqipwrisw e deri te dwbimi i punonjwsve tw Ambasadws Iraniane nw Tiranw sa herw qw t’i tekej kwsaj Rajavi-t!

Nw kushtet, kur ka dyshime dhe indicie tw arsyeshme, qw nw vrasjen e Dr. Fahrizadeh wshtw jo thjesht gishti, por edhe dora e MEK-ut (pra thuajse wshtw provuar qw MEK-u nuk heq dorw nga terrori, nga vrasjet edhe tw personazheve me profil tw lartw), mbetet pwr t’u parw si do hakmerret Irani pwr kwtw vrasje. E ritheksoj qw Irani wshtw njw shtet, qw e merr jashtwzakonisht shumw seriozisht sigurinw e vet kombwtare, krejt ndryshe nga Atdheu im i mjerw, Shqipwria.

Si i krishterw i mirw, qw jam, qw sot do tw shkoj nw Kishwn e Shwn Astit nw Durrws dhe do tw ndez njw qiri duke iu lutur Zotit tim Jezu Krishtit, qw t’i mbrojw jetwt dhe shwndetin e shqiptarwve, pronwn, mallin e gjwnw e shqiptarwve nga cdo hakmarrje e mundshme e Iranit. Lus Zotin qw shqiptarwt dhe prona e tyre tw paguajnw zero faturw pwr kompleksin ulwritws tw inferioritetit (vs MEK) tw segmenteve kuislinge tw politikws dhe administratws shqiptare. Nuk ka pse shqiptarwt halle shumw tw paguajnw faturw pwr disa dyzina qelbwsirash, qw rrinw nga mwngjezi nw darkw duke lwpirw cizmet e njw ish terroristeje duarpwrgjakur, qw nuk i rri bytha rehat, por ende me sebepin e “clirimit” tw popullit tw Iranit, kwrkon t’i rilyejw duart me gjak!

Theksoj se zyrtarisht Bashkimi Evropian, atje ku ne dwshirojmw tw integrohemi, e dwnoi vrasjen e Dr Fakhrizadeh-sw. Peter Santo kryezwdhwnws i Divizionit pwr Cwshtjet e Jashtme (ministria e jashtme e BE-sw), publikisht nw emwr tw BE-sw e dwnoi aktin e njw vrasje tw tillw tw njw shkencwtari tw shquar. Shqiptarwt duhet tw zgjedhin ndwrmjet qwndrimit zyrtar tw BE-se dhe duarve tw pwrgjakura tw Miriam Rajavit. Unw pwr veten time kam zgjedhur BE-nw. Besoj se kam bwrw zgjidhje tw drejtw!

O Zot ruaji jetwt e shqiptarwve si dhe pronat, mallin e gjwnw e tyre!!!!!!!!!!!

GJERGJI THANASI_ Ekskluzive për Ashraf News

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button