Në spitalin shqiptar 17 kufoma MEK-sash të vdekur nga Covid-19

Këtë të hënë burime nga autoritetet mjekësore shqiptare informojnë se 17 anëtarë të MEK-ut (iranianët në Manëz) kanë vdekur për shkak të Covid-19, Kufomat e të vdekurve janë në morgun e Spitalit të Durrësit. Korrespondentit të Ashraf Neës iu theksua: “Tani janë 17 kufoma të anëtarëve të Organizatëës MEK në morgun e spitalit të Durrësit, pjesa e shndërruar në Spital Coronavirus”

Nga burimi ynë mësuam se “Autoritetet mjekësore po i mbajnë kufomat në morg derisa udhëheqja e MEK-ut të marrë vendim për t’i pranuar kufomat dhe për t’i

varrosur ato në një varrezë të posacme pranë Kampit Ashraf 3 afër qytezës së Manzës, në Bashkinë Durrës në Shqipëri.”

Albania - Corona

MEK-u nuk pranon se Covid-19 ka shpërthyer në rradhët e anëtarëve në Kampin Ashraf 3, ndonëse kohët e fundit pranuan se një numër anëtarësh të organizatës kanë vdekur nga ky virus vdekjeprurës.

Në këtë kuadër theksojmë se Ministria e Shëndetësisë e Shqipërisë njoftoi këtë të djelë se gjatë 24 orëve të fundit u identifikuan 538 raste të reja me Covid-19, ndërsa 8 persona humbën jetën nga kjo sëmundje.

Po sipas Ministrisë së Shëndetësisë gjithsejt 52 542 njerëz janë infektuar me Covid-19, ndërsa 1 088 prej tyre kanë humbur jetën nga kjo sëmundje. Mosha e tetë viktimave të fundit lëviz nga 58-85 vjec.

MEK Albania Cemetry- covid 19

Në prag të festave të fund vitit Ministria e Shëndetësisë e Shqipërisë u bën apel qytetarëve të kufizojnë kontaktet me njeri tjetrin si edhe të shmangin grumbullimet dhe të kufizojnë festimet brenda rrethit të ngushtë familjar.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button