Rekrutuesit e MEK në Dubai për të rrëmbyer të rinjtë

Si një arab iranian, Taleb Farhan u largua nga qyteti i tij në Jug të Iranit për në Imarets Arabe të Bashkuara, në 1999. Së shpejti, ai mund të gjente një punë si shofer sepse ai mund të fliste arabisht rrjedhshëm. Ai banoi në konviktin e iranianëve ku fati i tij u shkatërrua nga agjentët e Organizatës Muxhahedin Khalq (MKO / MEK / PMOI / Kult i Rajavit).

Farhan kishte planifikuar të emigronte në Evropë dhe rekrutuesit e MEK i premtuan atij që t’i jepte një çështje politike si anëtar i grupit në Irak dhe më pas ai do të transferohej në Evropë përmes Irakut. Ata e çuan atë në shtëpinë e tyre të ekipit në Dubai.

Gjatë gjithë ditës, video të fjalimeve të Massoud dhe Maryam Rajavi dhe ushtrisë MEK në kampin Ashraf, Irak, iu treguan Farhan dhe të rinjve të tjerë iranianë që dëshironin të shkonin në Evropë përmes Irakut.

Taleb Farhan
Taleb Farhan

Farhan dhe të tjerët u dërguan në një port të Irakut me anije. Ata më pas u transferuan në Bagdad nga disa përfaqësues të MEK. Udhëtimi përfundoi duke arritur në kampin Ashraf. Disa javë pasi hyri në kamp, Farhan zbuloi se dalja është e ndaluar. Ai pyeti autoritetet e MEK pse nuk e mbajnë premtimin e tyre për ta çuar në Evropë. Ata u përgjigjën: “Nuk ka rrugëdalje”. “Ndërsa keni ardhur në Irak në mënyrë të paligjshme, ne do t’ju dorëzojmë te forcat Irakiane dhe ata do t’ju burgosin në Abu Quraib për të paktën dhjetë vjet.

Farhan ishte mbërthyer në sistemin e ngjashëm me kultin e MEK. Ai duhej të merrte pjesë në takime të gjata për larjen e trurit dhe autokritikës. Ai ishte viktimë e punës së detyruar në përgjigje të pasivitetit të tij në rregulloret organizative.
Ai duroi shtypjet deri në vitin 2003 kur SH.B.A. pushtoi Irakun dhe përfundimisht çarmatosi MEK. Ai u zhvendos në kampin që ushtria amerikane ndërtoi për dezertorët e MEK, të quajtur TIPF. Nga atje, ai më në fund mund të arrinte të kthehej në Iran.

Ai jeton në Abadan, provinca Khuzestan, tani. “Damn Rajavi dhe autoritetet e kultit të tij që shkatërruan jetën e një numri të madh të të rinjve iranianë,” thotë ai.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button