Kamran e donte gruan e tij

Fati i hidhur i Kamranit si rezultat i një rregulli shtypës të kultit të MEK-ut

Kamran Bayati lindi në 1963. Ai ishte një djalë i ri kur u bashkua me Organizatën Muxhahedin Khalq (MKO / MEK / PMOI / Kult i Rajavit). Në vitin 1998, ai u vra në mënyrë misterioze në selinë e grupit në Irak, Kampin Ashraf.

Ish-anëtarët e MEK, GhorbanAli Husseinnezhad, Foad Basri, Mohammad Karami dhe Iraj Salehi miratojnë fatin e hidhur të Kamran si rezultat i vendimit shtypës të kultit.

Mohammad Karami kishte bashkëpunim organizativ me Kamran kur të dy ishin në Iran. Në kampin Ashraf, edhe ata ishin miq të ngushtë. Karami kujton se Kamran ishte martuar me një grua të quajtur Fatemeh vetëm një muaj para se Massoud Rajavi të urdhërojë anëtarët të divorcoheshin nga bashkëshortet e tyre. Bazuar në një zhargon kulti, të quajtur Revolucioni Ideologjik, të gjithë anëtarët e MEK-së u desh të divorconin bashkëshortët e tyre.

Divorce

Kamran nuk ishte në gjendje të shkonte mirë me divorcin e detyruar. Ai ishte i dashuruar me ish-gruan e tij. Ai ishte i trishtuar dhe i dëshpëruar por punoi shumë. ” Unë punoj shumë për të harruar hidhërimet e mia “, i tha ai Mohammad Karami. Prandaj, Kamran ishte nën mbikëqyrje të ashpër nga komandantët. Ai u detyrua të merrte pjesë në takime të gjata për larjen e trurit. Komandantët e tij, Afsaneh Shahrokhi dhe Fahimeh Mahuzi etj. Ushtruan presion të tmerrshëm mendor për ta detyruar atë në rregulloret e kultit.

“Pse nuk largoheni nga grupi?” Muhamedi pyeti Kamranin. “ Nëse them se jam jashtë, nuk do të jem më gjallë. Ata do të më kufizojnë dhe kontrollojnë gjithnjë e më shumë, kjo do të jetë për mua si vdekje . ” Kamran i tha shokut të tij.

Ditën e fundit të jetës së tij, ai supozohej të merrte pjesë përsëri në një takim. ” Mahimeh Mahuzi u çmend dhe filloi t’i bërtiste”, kujton Mohammad Karami. “ Natën shkuam në vendin e ngrënies për darkë, por Kamran nuk erdhi. Askush nuk e dinte se ku ishte ai. ”

” Ne u urdhëruam ta shikonim atë në parkimin e blinduar ,” shkruan Iraj Salehi në një artikull rreth vdekjes së Kamranit. ” Ne e gjetëm atë të vdekur në cep të një dhome atje “.

Shokët e tij mendojnë se Kamran kishte gëlltitur një kapsulë me cianid, por autoritetet e grupit deklaruan se ai kishte një sulm në zemër për shkak të pirjes së duhanit shumë!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button