Ajo u detyrua nga autoritetet e MEK për të kryer vetëvrasje

Sedigheh Mojaveri është një nga viktimat femra të sistemit të ngjashëm me kultin e Organizatës Muxhahedin Khalq (MKO / MEK / PMOI / Kult i Rajavit). Fati i saj i hidhur ishte vetëvrasja.

Sedigheh në fakt u detyrua të bëjë vetëvrasje. ajo u detyrua nga autoritetet e MEK-ut që të digjej vetë në rrugët e Parisit në mënyrë që të shprehte ankesën e MEK-ut kundër arrestimit të Maryam Rajavi nga Policia Franceze.

Batul Maleki, ish-anëtar i MEK dhe shoku i atëhershëm dhe shoku i dhomës së Sedigheh në kampin Ashraf, thotë për të: ” Sedigheh nuk kishte ekuilibër mendor për shkak të larjes së trurit të MEK. Ajo u kishte dhënë mendimin dhe mendjen udhëheqësve të MEK. Sedigheh ishte aq në depresion sa nuk ishte në gjendje të merrte ndonjë vendim. Pra, pas arrestimit të Maryam Rajavi në Francë, ajo u bind që të digjej e flakëronte për lirimin e Maryam! ”

Sedighe Mojaveri

Sedigheh ishte nëna e një djali nëntë vjeç kur u vra në qershor 2003. E vetmja ikonë e mbetur e Sedigheh është memoriali i ndërtuar nën urdhrin e Massoud Rajavi për ta paraqitur atë si një model për anëtarët e tjerë femra të grupit!

Sedighe Mojaveri

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button