Nëna e moshuar kërkon lirimin e djalit të saj në Kampin MEK

Mostafa, në të pesëdhjetat e tij, nga Arak, provinca Markazi, është marrë si peng nga Organizata Muxhahedin Khalq (MKO / MEK / PMOI / Kult i Rajavit) për më shumë se tre dekada. Ai nuk është lejuar nga udhëheqësit e grupit të ketë ndonjë kontakt me familjen e tij.

Nëna e tij Montaha Zahraiee ka ndërmarrë disa veprime në mënyrë që të lirojë djalin e saj nga Kult i Rajavit. Ajo u ka shkruar letra autoriteteve shqiptare dhe ndërkombëtare duke u kërkuar atyre të hapin rrugën për të kontaktuar djalin e saj. Ajo shpesh dërgon mesazhe me tekst dhe video për të thirrur udhëheqësit e MEK për ta lënë djalin e saj të kontaktojë me të.

Mostafa qaedi mum-montaha zahraei
Montaha Zahraei, nëna e Mostafa Ghaedi

Nëna e moshuar e Mostafa Qaedi së bashku me dhjetëra nëna të pengjeve të MEK po presin me padurim ditën kur mund të përqafojnë fëmijët e saj të dashur të cilët mbahen pas hekurave të grupit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button