Kush janë prindërit e Massoud Rajavi?

Husein Rajavi dhe gruaja e tij Razieh Jalalian ishin nga Mashad, Iran. Ata ishin prindër të Massoud Rajavi, udhëheqësit të Organizatës Muxhahedin Khalq (MKO / MEK / PMOI / Kult i Rajavit). Babai i Massoud kishte një zyrë avokatie, kështu që ai ishte aq i pasur sa të dërgonte djemtë e tij jashtë për të vazhduar studimet.

Ata nuk ishin njerëz të politikës, kështu që ata u zemëruan me Massoud kur ai u bashkua me udhëheqësit e hershëm të MEK në vitet 1960. Nëna e tij ishte e çmendur me Massoud sepse ai bëri që vëllezërit dhe motrat e tij të tjerë të përfshiheshin në sfondin e dhunshëm të MEK që çoi në vdekjen e disa prej tyre duke përfshirë Kazem dhe Monireh. “Massoud nuk është musliman, ai ma theu zemrën,” tha nëna e tij në një intervistë.

Rajavi Parents
Prindërit Masud Rajavi

Kjo qasje e prindërve të Massoud shkaktoi një reagim të dhunshëm nga ana e MEK. Ata arrestuan dy prindërit e moshuar në bodrumin e një shtëpie skuadre në Mashhad. Pas zbulimit të shtëpisë së ekipit, ata më pas u lanë të lirë nga forcat iraniane të sigurisë.

Sidoqoftë, Massoud Rajavi mbajti një fjalim në Paris duke pretenduar se prindërit e tij ishin arrestuar dhe torturuar nga rojet revolucionare iraniane, në Mashhad. Përfundimisht reporterët dhe gazetarët intervistuan me Husein Rajavin dhe gruan e tij duke i pyetur në lidhje me pretendimet e Massoud Rajavi.

Nëna e Rajavit mohoi çdo torturë dhe babai i tij tha që Massoud duhet të pendohej nga e kaluara e tij dhe Zoti e drejtoi atë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button