Fitër Bajrami për të larguarit e MEK kundër pengjeve të MEK

“Kurban Bajrami”, Festa e Thyerjes së Agjërimit ‘, është një festë fetare që festohet nga myslimanët në të gjithë botën. Ajo shënon fundin e agjërimit të Ramazanit nga agimi deri në perëndimin e diellit. Shumë myslimanë vishen me veshje të shkëlqyera dhe fëmijët marrin dhurata në Fitër Bajramin. Miliona besimtarë myslimanë mblidhen për t’u lutur për Fitër Bajramin dhe ata e festojnë Bajramin me miqtë dhe familjet, duke zhvilluar ahengje dhe pikniqe.

Myslimanët shqiptarë gjithashtu festuan Bajramin në 13 maj 2021, si çdo vit. Popullsia prej 2.8 milionësh e Shqipërisë është kryesisht myslimane, me komunitete më të vogla ortodokse dhe katolike që shkojnë mirë me njëri-tjetrin. Defektuesit e Organizatës Muxhahedin Khalq (MKO / MEK / PMOI / Kult i Rajavit) në Shqipëri u mblodhën së bashku, duke u argëtuar në krah të një mungese në Tiranë.

Sidoqoftë, një mbledhje e tillë normale e një shoqërie normale nuk bëhet kurrë brenda MEK-ut si kulti. Në pushime, Anëtarët e Kultit të Rajavit jetojnë ditën e tyre të punës të planifikuar rutinore, duke përfshirë privimin e gjumit, punën e detyruar dhe takimet e detyruara. Ata ndoshta kanë një program shtesë i cili është një marshim përpara fotos së liderëve që këndojnë parrulla.

Në të vërtetë, Bajrami si çdo festë tjetër u jep njerëzve mundësinë të ndajnë dashuri, lumturi dhe gëzim. Aktivitetet rekreative në këtë ditë dhe ditë të tjera të ngjashme janë mënyra për të rritur lumturinë dhe prosperitetin mes njerëzve të një shoqërie. Aktivitetet e kohës së lirë janë veçanërisht të rëndësishme për shëndetin mendor dhe fizik të njerëzve të moshës mesatare të një shoqërie.

Meqenëse mosha mesatare e anëtarëve të MEK është midis 40 t0 70, mungesa e gëzimit dhe lumturisë në sistemin e ngjashëm me kultin e grupit rrezikon cilësinë e jetës së anëtarëve. Në vend të kësaj, sistemi shtypës i grupit intensifikon problemet shëndetësore, paranojën, dhunën dhe shumë çrregullime të tjera mendore midis anëtarëve.

Fotot e publikuara nga dezertorët e MEK tregojnë momentet e tyre të gëzueshme në natyrën shqiptare. Buzëqeshjet e tyre të vërteta dhe shpresa në sytë e tyre tregojnë pasionin e tyre për jetën në botën e lirë: Joie de vie, atë që nuk e shihni kurrë në fytyrat e dëshpëruara të gradave brenda kampit të MEK, Ashraf tre.

Eid al-Fitr for MEK defectors in Albania

Eid al-Fitr for MEK defectors in Albania

Eid al-Fitr for MEK defectors in Albania

Eid al-Fitr for MEK defectors in Albania

 

Eid al-Fitr for MEK defectors in Albania

Eid al-Fitr for MEK defectors in Albania

Eid al-Fitr for MEK defectors in Albania

Eid al-Fitr for MEK defectors in Albania

Eid al-Fitr for MEK defectors in Albania

Eid al-Fitr for MEK defectors in Albania

Eid al-Fitr for MEK defectors in Albania

Eid al-Fitr for MEK defectors in Albania

Eid al-Fitr for MEK defectors in Albania

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button