Unë jam viktimë e dhunës së Rajavit

Hassan Sharqi, 67 vjeç, është nga Tonekabon, Gilan, Iran. Hassan ishte 26 vjeç, i martuar dhe kishte një fëmijë kur u bashkua me ushtrinë iraniane për të shërbyer. Ai ishte një ushtar në luftën Iran-Irak kur u mor si rob i luftës nga forcat Irakiene në 1980. Ai u mbajt si POW në burg Irakian, për nëntë vjet.

Në 1989, pas armëpushimit midis dy vendeve, POW nuk janë shkëmbyer ende. Ishte një mundësi për Organizatën Muxhahedin Khalq (MKO / MEK / PMOI / Kult i Rajavit) për të rekrutuar të burgosur iranianë të cilët ishin nën presion të rëndë në kampet e Irakut.

Hassan Sharqi

Hassan Sharqi u mashtrua nga rekrutuesit e MEK për t’u bashkuar me grupin. Ai u zhvendos në kampin e MEK-së Ashraf. Vite më vonë, në 2012, ai mund të arrinte të largohej nga grupi pas 23 vitesh burgim në MEK i cili ishte “një burgim më i tmerrshëm se ai në kampe irakiane”, siç thotë ai. Ai u kthye në qytetin e tij të lindjes, por gruaja e tij ishte martuar me një burrë tjetër.

“Unë jam viktimë e dhunës së Rajavit,” thotë ai. “Unë jam gati të dëshmoj kundër Rajavit në çdo gjykatë.”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button