MEK i mbushur me krime dhe tradhti – 2

Pas fitores së Revolucionit Islamik, kombi iranian u bë shënjestra e vrasjeve të gjera të kryera nga armiqtë.

Provat e pakundërshtueshme tregojnë se hipokritët e MEK dhe grupet e tjera terroriste kanë kryer shumë krime në rajon me mbështetjen financiare dhe ushtarake të Shteteve të Bashkuara, Izraelit dhe Arabisë Saudite. Nga viti 1979 në 1981, grupi terrorist i hipokritëve të MEK mori përgjegjësinë për vrasjen e shumë zyrtarëve, forcave revolucionare dhe njerëzve të thjeshtë të shoqërisë.

Më 26 korrik 1981, Hazreti Ajetollah Khamenei gjatë një fjalimi në xhaminë Abuzar në Teheran, u shënjestrua nga një sulm terrorist. Pas këtij incidenti, me shpërthimin terrorist të 27 korrikut 1981, i cili është një nga shpërthimet më të mëdha terroriste në historinë e Republikës Islamike të Iranit, operacionet terroriste hynë në një fazë të re.

Në këtë ditë, për shkak të shpërthimit të një bombe të fuqishme të vendosur nga hipokritët e MEK në sallën e asamblesë së Partisë Republika Islamike në Teheran, u martirizuan Ajetollah “Seyyed Mohammad Hosseini Beheshti”, kreu i Gjykatës së Lartë, së bashku me 72 zyrtarë, përfshirë katër ministra, 12 zëvendës ministra dhe rreth 30 deputetë.

MEK Terrorism
Organizata terroriste MEK

Disa muaj më vonë, më 29 gusht 1981, në një tjetër shpërthim terrorist, u martirizuan Presidenti Mohammad Ali Rajaei dhe Kryeministri i atëhershëm iranian Mohammad Javad Bahonar. Këto krime terroriste nuk do të fshihen kurrë nga mendja e popullit iranian.

Associated Press kohët e fundit në prezantimin e disa mbështetjeve të SH.B.A.-së për terrorizmin ekspozoi ryshfetin e marrë nga disa senatorë amerikanë dhe shkroi: Një zyrtar në kabinetin e presidentit Donald Trump dhe të paktën një nga këshilltarët e tij, kundrejt marrjes së parave kanë mbajtur fjalim për grupin terrorist MEK. Referenca e qartë e agjencisë informative ishte për Elaine Lan Chao, e cila u zgjodh ministër i Transportit i Trump.

Sipas botimit, në vitin 2015, ajo mori 50,000 dollarë për një fjalim pesë-minutash në degën politike të grupit MEK. Ish-kryebashkiaku i Neë York-ut Rudy Giuliani gjithashtu mori një tarifë të paspecifikuar parash për të mbajtur fjalim për grupin terrorist MEK, thanë disa burime të tjera.

Historia e hipokritëve të MEK është në fakt historia e një grupi terrorist që tashmë është bërë një aleat për Shtetet e Bashkuara dhe disa vende evropiane. Departamenti i Shtetit vite më parë vuri hipokritët e MEK në listën e grupeve terroriste, por kur u përpoq ta përdorte grupin si një mjet, ai e largoi grupin nga lista e tij për të treguar ajo që kanë rëndësi për Shtetet e Bashkuara është arritja e qëllimit me çdo mënyrë, edhe nëse qëllimi arrihet nëpërmjet një organizate terroriste.

Në këtë drejtim, mbështetja e hipokritëve për protestuesit e vitit 2009 dhe lëshimi i një urdhri organizativ për trazira në Teheran gjatë lëvizjes së vitit 2009, si dhe goditja e sistemit dhe pasurisë publike dhe e njerëzve të pafajshëm, janë veprime të tjera të këtij grupi.

Në janar 2017, kur një pjesë e popullsisë po protestonin kundër situatës ekonomike të vendit, armiqtë e regjimit u përpoqën t’i kundërviheshin Republikës Islamike duke devijuar protestat. Udhëheqësi i grupit terrorist MEK, Maryam Rajavi, në një intervistë me gazetën saudite Okaz tha qartë se trazirat e janarit në Iran ishin produkt i punës së hipokritëve të MEK.

Nga këndvështrimi i Shteteve të Bashkuara dhe disa vendeve evropiane që pretendojnë se luftojnë terrorizmin; Nuk ka aspak rëndësi se hipokritët e MEK kanë vrarë më shumë se 12,000 iranianë.

Me këtë pikëpamje, Shtetet e Bashkuara i mbyllën sytë përpara rolit të hipokritëve të MEK në shtypjen e mijëra irakianëve dhe kurdëve dhe i vendosën ata nën ombrellën e mbështetjes së tyre.

“Ata (hipokritët) janë një zgjedhje më e mirë sesa sanksionet dhe lufta për të ndihmuar në avancimin e programit kundër Iranit ” tha Raymond Tanter, një ish-anëtar i Këshillit të Sigurimit Kombëtar të SHBA dhe një mbështetës i hipokritëve të MEK që shkroi një libër mbi lëvizjet e grupit për të hequr veten nga lista e Shtetet e Bashkuara për mbështetësit e terrorizmit.

Shtetet e Bashkuara dhe disa vende evropiane, megjithëse e dinë se dora e këtij grupi terrorist është njollosur me gjakun e mijëra njerëzve të pafajshëm; Por kur hipokritët e MEK ikën nga Irani, ata i mbështetën ata. Hipokritët kaluan ca kohë në Francë dhe më pas me fillimin e luftës së imponuar shkuan në Irak për të shoqëruar armikun në agresionin e tij kundër Iranit.

Pas pushtimit amerikan të Irakut dhe rënies së regjimit të Sadamit, elementët e këtij grupi terrorist vazhduan të mbështeteshin nga Shtetet e Bashkuara dhe Evropa, dhe me mbështetjen e Perëndimit, ata u transferuan në Shqipëri për të vazhduar lirshëm aktivitetet e tyre.

Një çështje që është pranuar nga një numër zyrtarësh të policisë dhe gazetarëve shqiptarë është se baza e grupit në Shqipëri është bërë një vend i panjohur në të cilin operohet nën rregullat e vetë grupit dhe pa marrë parasysh ligjin e qeverisë shqiptare.

Tani, përveç këtyre rrethanave, grupi i hipokritëve të MEK është i pranishëm në këtë rajon si një grup militant dhe terrorist dhe me mbështetjen financiare që vjen nga ky grup, ata po thellojnë ndikimin e tyre në këtë rajon.

Duke pasur parasysh historinë e aktiviteteve të përhapura terroriste të grupit të hipokritëve të MEK dhe kontaktet e grupit me grupe mafioze në Shqipëri, këto lidhje mund të jenë një kërcënim real për qytetarët e këtij vendi dhe Ballkanit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button