Doja të dija historinë e jetës së saj

Unë jam Lirije Shukri, gruaja e Gholamreza Shukriut, që kur u njoha me Rezën, doja të dija historinë e jetës së saj, sa herë që i tregoja pse kishte ardhur në Shqipëri, ajo më thoshte: “Atëherë do t’ju tregoj të gjithë historinë në një kohë të përshtatshme”. Kaluan disa muaj dhe një ditë më propozoi se nuk mund ta besoja kur më mbajti dorën dhe më tha se më mjafton për jetën.

Pas ca kohësh u martuam dhe një ditë ai u kthye tek unë dhe më tha: “Doni të dini si ishte jeta ime dhe pse erdha në Shqipëri pas kaq shumë vitesh?”
Kur ishte aty, i thashë se dua ta njoh mirë gruan time, se cila është në të vërtetë

Gholamreza Shekari
e Gholamreza Shukriut

Ai i nisi kujtimet e tij që nga koha kur ishte në luftën Iran-Irak. Kord dhe tha se si hyri në Irak me dy persona të tjerë nga Irani dhe ata e lanë vetëm dhe u larguan Por gjëja interesante ishte se unë nuk e kisha dëgjuar kurrë emrin e Muxhahidit, se nuk mund ta shqiptoja atë, dhe ai tregoi historinë e tij se si muxhahidët e mashtruan dhe e kapën në luftë.

Sapo kuptova qe pas 37 vitesh Reza nuk ka mundur ta shohe nenen e tij dhe madje ne Shqiperi ka aplikuar per vize per nenen e tij por nuk eshte aprovuar dhe m’u duk e qarte se Reza thotë se muxhahidët janë kundër familjes

Lirije Shukri, gruaja e Gholamreza Shukriut

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button