Pershendetje te nderuar miq dhe dashamires te shoqates Nejat Albania.

Ky podcast do te jete i dedikuar per shoqaten Nejat Albania. Une jam Aldo Sulollari gazetar, por jam dhe zedhenes i shoqates Nejat Albania per mediat. Ne lidhje me kete Podcast do te kemi ne kete interviste perkthyesen zyrtare te kesaj shoqate dhe anetaret kryesore te bordit drejtues, me mua sot ne kete interviste te pare znj.Erisa Idrizi Rahimi.

Ajo me pare ka qene pjese e shoqates Asila ne fillimet e saj, nje shoqate me prosperitet, ne krijimin e saj, me bordin drejtues, te gjkthe te respektuar, per nje kontribut per komunitetin iranian ne shqiperi, ne lidhje me kete, nje shqiptare ne nje komunitet te huaj, qe kane ardhur ne shqiperi, per nje vend demokratik ashtu sic pandehnin, por ne fakt rane ne kurthin e Rajavit. Ata erdhen per standartet e BE dhe permiresimin e jeteses. Por ndodhi qe ata te binin preh te qellimeve te MEK. Per te mos ta vazhduar kete dialog me Erisa Idrizin.
Faleminderit qe ju kam sot ne studio.

Separi faleminderit shume per te gjithe kontributin nder vite.
Nese shikoni ne faqet zyrtare, ajo ka patur nje perballje, nje perplasje qe per fat te keq eshte djegur dhe Libri shenjte i Islamit, Kurani dhe ju keni qene prezente ne qytetin e Durresit. Fakti qe ne ate kohe ju ishit prezente, si e perjetuat?

Ju keni folur shume ne shume media sebashku me mua, dhe me mediat ne lidhje me marredhenjen tuaj dhe historine tuaj me z.Rahimi, por si ka qene perballja e pare qe perjetove kur tu ofrua te bashkoheshe pjese e ketij ekipi?

Ata ish muxhahedine nuk perfaqesojne te gjithe Iranin, eshte e vertete.
Nese z.Rahimi do te deshironte te bashkohej me familjen e tij ne Iran, ju do iknit sebashku me te?
Po kur etiketohesh si nena e pare me femijen e pare shqiptaro Iranian?
Ka ardhur nje leter nga organizata e MEK qe sulmon shoqaten Nejat?
Nuk kane frike ata per akuzat boshe?

Kjo eshte e paprecedente.

Si mund te kemi nje plan sebashku me Nejat Iran, per disa aktivitete per te bere te mundur qe muxhahedinet te komunikojne me nenat e tyre?
Pershendesim zotin Ebrahim Kodovandeh.
Nje mesazh per nenat ne Iran

Faleminderit! Gezohem shume qe me ke ftuar!

Ateher une e kam nisur punen si perkthyese ne shoqaten asila ne shqiperi. Nje shoqate qe eshte krijuar per integrimin e iranianeve qe jetojne ne shqiperi dhe sot jam pjese e bordit drejtues te shoqates Nejat dhe nje nga antaret kryesor te kesaj shoqate pervecse dhe perkthyese sigurisht pasi di dhe gjuhen perse. E ardhur si nje nevoje le te themi per te pasur nje binjakizim te shoqates qe esht aktualisht ne iran me emrin nejat iran qe do te thot fjala shpetim per antaret me nje ndryshim te vetem qe ne vend te kemi antaret e saj nenat, prinderit , motrat familjaret e antareve te soten qe ndodhen ne organizaten muxhahedine. Ne kemi ish antaret te kesaj organizate per te percjell zerin e atyre familjareve qe jan akoma ne pritje te femijeve e njerezve te tyre. E fillova punen si perkthyese sigurisht pasi jam dhe nuse e nje iraniani me ka qelluar te perballem shpesh me MEK. Nje nga vendet ku jam perballur ka qene dhe panairi ne Durrës, ndodhi kretj papritur nuk e prisnim qe ta prishin nje panair qe shoqata asila kishte krijuar ne bashkpunim me bashkine e durresit dhe aq me pak te shkelnin kuranin ose te dhunonin flamurin shqiptar.

Si shqiptar me erdhi le te themi inat qe pse duhet keta te dhunojne flamurin tim ne token time. Ama si nje person qe ka jetuar me keta njerez i kuptoja sepse kam tim shoq qe ka dal nga meku dhe eshte pak e veshtir qe nje person qe eshte akoma ne mek te mos bejne sipas urdhrave qe u japin drejtuesve atyre , keshtu qe e dija shume mire qe ata kishin marr nje urdher nga lart dhe po benin sic ju kishte dhene urdhri. Domethene ata persona qe kan pathr perleshje me ne thjesht ishin si disa robot ose puppet qe po perdoreshin ne ate moment kundra shokeve te tyre familjareve te tyre madje sepse kishte qe ishin familje mes njeri tjetrit edhe pse ne ate moment ishin kundershtar edhe kunder shoqates asila. Sot ketu jemi ne ambjentet e shoqates nejat qe esht shoqata le te themi jo me per integrimin e iranianeve por per te percjell zerin e njerzve te cilet nuk kan ze ketu ne shqiperi. Qe do te thote njerezve,antare te organizates muxhahedine , ish antare dhe familjareve te tyre.
Po!
Une ne fakt jam dhe bashkjetuesja ose bashkshortja sepse kemi dhe nje djale me z.Sarfaraz ,ne fillim kur kam ardhur kam ardhur si nevoje e ketij komuniteti sepse nuk kemi perkthyes te gjuhes perse dhe aq me pak nuk kishim mbeshtetje nga askush. Kjo solli qe ne te bejme nje hap perpara te lejn ate punen tone ndoshta dhe me te kenaqshme e me te bukur per te ndihmuar nje komunitet qe eshte lene ne harrese sepse ky komunitet per shum kohe ishte i harruar nga shoqeria jashte shoqates se tyre, jashte ambjenteve te tyre po ishte i harruar nga komuniteti shqiptar. Ne fillim ndjihesha si nje person qe paragjykohet “Pse duhet ti ndihmosh keta?” “Keta nuk jane te mire, keta nuk jane keshtu.”

Une mendoj ,gjithmone kam menduar dhe vazhdoj ta them nuk eshte mire te paragjykosh nje liber pa e lexuar. Nuk mund te paragjykosh nje liber nga kopertina e jashtme. Per sa i perket sulmeve kibernetike nga irani ne fakt kjo nuk eshte nje ceshtje qe me takon mua te diskutoj, eshte nje ceshtje politike vertete jemi nje shoqate qe ka te beje me iranianet por nuk na duhen politikat dhe mardheniet shteterore. Shteti i zgjidh vet dhe do te doja shume qe dhe ne si antare dhe si nje komunitet iranianesh ne shqiperi mos te perdoremi per gjera politike, gjera qeveritare dhe gjera qe ne njerezve te thjeshte le te themi sna takojne.

Normalisht

Madje madje keta ne iran nuk njihen fare domethene jo qe smund te perfaqesojne iranin nuk jane diplomat, jane njerez te thjesht te vuajtur por edhe ne iran nuk njihen fare. Shume prej tyre sepse kan vite e vite qe jane larguar nga irani , kane qene ne lufte ne mekun ndaj iranit normalisht irani keta njerez nuk i pranon si perfaqeuses.
Ndoshta po ne nje moment kur mendimi per keta muxhahedinet ,pra domethene jo muxhahedinet por ish antaret e saj personat qe kan vendosur te largohen , te ndryshoje edhe ne iran edhe ne shqiperi dhe ne vertet te kemi nje mardhenie diplomatike po pse jo.
Po patjeter ne fund te fundit jane familjaret e djalit tim.

Kjo ne fakt esht sa per te qeshur dhe per te qare se me ka ndodhur qe me kane paragjykuar shume jo po pse ska pasur burra shqiptar jopo keshtu komente negative. Por gjeja qe me ben me te lumtur eshte qe njeriu sa rritet meson dhe bota ecen perpara evulon dhe mendoj qe kjo koha qe ka qene dikur ne shqiperi qe o shqiptar o ska, ka ndryshuar. Mua me ka rene rasti te jem nena e pare me nje femije iranian besoj se ka te tjere qe kane femije, bashkshort ose bashkshorte nga vende te tjera te huaja.

Nuk jam asnjeher dhe nga komentet negative nuk jam ndjere asnjeher keq , por me ben te ndjihem keq per ata persona qe bejne komente racismi qe bejne komente jopo sjane shqiptare jopo jane te bardh , te kuq, te verdhe keto gjera mua nuk me pelqejne dhe me vjen keq per ate person we i thote.

Eshte e turpshme dhe do te thote qe nuk evoluar dhe we ka ngelur akoma ne zero. Njeriu heq zero nje dy tre deri ne nje mije pra evulon gjate gjithe kohes si teknologjia qe njeher kishe nje iphone 5 dhe tani ke 15 do te thote 10 gjenerata me shume. E njejta gje vlen dhe per njeriun mendjen e njeriut per moshen ka shum te beje dhe mosha qe njeriu ka para se te flas para se te mendoj keshtu qe une jam me e lumtur ne bote, jam shume e lumtur qe kam nje burr iranian sme pengon asgje fare dhe madje madje iranian te mire ka plot tani pyll pa derra nuk ka themi ne shqiptaret. Shqiptaret bejne gabime neper bote edhe ne Shqiperi po jam e lumtur per veten time.
Faleminderit!
Po ka ardhur nje leter nga organizata muxhahedine si nje sulm ndaj shoqates nejat ne shqiperi “nejat albania”, sulm mediatik komplet nga hici sikur ne jemi pjese politke e iranit e ne jemi perfaqesues te iranit e te tilla gjera.
Nderkohe faktikisht as vete irani nuk na pranon!

Po.
Donin te largoheshin nga irani per nje jete me te mire dhe rane pre e organizates muxhahedine.
Per deri sa keta drejtues jane munduar pervec akuzave qe kan bere ndaj nesh kan bere dhe ndaj shtetit shqiptar per ministrite tona. Eshte gje e palejueshme e pa tolerueshme por pervec kesaj nje organizate qe te vjen shteti le te themi ne thonjza “ ne shtepin tende” dhe ti nuk ja hap deren me te drejta te plota qe shteti ka dhe policia shqiptare ka por me vjen keq un akuzat i prisja dhe do i pres akoma me shume patjeter keshtu qe jo ne nuk jemi perfaqesues te iranit aspak. Irani kishte disa diplomat ketu dhe shqiperia ka bere punen e tyre duke i hequr gjera we mua sme interesojne.
Neser prap rregullohen mardheniet dhe mua sme intereson fare sepse ne nuk jemi nje shoqate perfaqesuese e iranit, e theksoj kete gje sepse dua qe ta kuptojne qe te gjithe jemi nje shoqate ku ka antare iranian te huaj ne pergjithsi jo vetem iranian por eshte nje shoqate e krijuar sipas shoqates aktuale qe eshte ne iran. Qe theksoj vete ajo shoqate qe eshte ne iran nuk e perfaqeson shtetin e iranit edhe pse ajo eshte ne iran nuk mund ta perfaqesoje ,eshte nje shoqate.
Patjeter! Eshte dicka e hidhur per mekun qe ne kemi krijuar nje shoqate te atille sepse ajo nuk do te shfaq jeten. Fjala jete per organizaten muxhahedine eshte si te quash armik si te quash lufte si te quash ushtri pra gjera negative por ne do vazhdojme punen tone patjeter, do vazhdojme ti integrojme keta iraniane te jemi zeri i ketyre nenave qe na marrin neper telefona aman se djali im , goca ime . Shpesh me ka ndodhur qe jam perlotur ne menyren se si ne kane thene ne prag te vdekjes dhe nuk kane pare femijen e tyre prej 30 vitesh , pavaresisht se aga jane burra ne moshe te madhe por per cdo nene femija mbetet femije nuk rritesh kurre per nenen.

Po.
Atehere vlen per tu theksuar dhe jam shume e lumtur qe kam kete bashkpunim sepse edhe z.Ebrahim Khodabandeb drejtuesi i shoqates nejat ne iran eshte nje njeri qe ka qene dikur vete nje antar i mekut dhe e di vuajtjen qe kane perjetuar keta njerez dhe i kupton shum mire dhe kjo gje ben qe kjo shoqate ta kryej funksionin e saj ne te gjitha menyrat e mundshme sepse kur ke nje kryetar qe e ka perjetuar vete dhe ka qene pjese e kesaj vuajtje dhe keta antaret qe jane tani ne shoqaten tone kane qene pjese e kesaj vuajtje ben qe keto bashkombas pervecese jane bashkkombas jane dhe bashkvuajtes. Kane qene ne nje organizate qe nuk lejohejt asnje e drejte themelore dhe me e rendesishmja nuk lejohet komunikimi me boten jashte e aq me pak me familjen, familja eshte armiku kryesor i organizates muxhahedine. Jam shume e lumtur qe jam pjese e shoqates nejat ne shqiperi dhe e bordit drejtues ne kete shoqate dhe bashkpunimi jone eshte aktiv dhe goxha mire, ne komunikojme per cdo problematik te cdokujt dhe per cdo pune qe ne do te bejme patjeter pa u perfshire ne politike.
Po pa u perfshire ne fe te ndryshme, une per vete jam e krishtere burri im esht mysliman kemi ortodoks , bektashinj domethene nuk jemi nje shoqate politike ose fetare. Ne shkojme neper kisha ,xhami, teqe bejme takime te ndryshme e i ftojme ne ambjentet e shoqates tone per te treguar nje solidaritet le te themi dhe per fatin e mire kemi patur nje kryetar nga ana tjeter qe na mbeshtet per cdo hap.

Eshte nje suport i madh per antaret e kesaj shoqate , eshte nje suport i madh , nje ndihmes sepse arrijme me te gjitha fjalet e mundshme arrijme qe te kryejme cdo funksion qe ka kjo shoqate.
Cdo njeri ketu eshte i lumtur ne tani normalisht nuk kemi ndonje shoqate europiane.
Patjeter, madje madje te bej dhe nje surprize nje sekret, se shpejti do martihet dhe nje cune jemi gati gati.
Jo jo eshte surprize ama po ju them.

Te katert me gjith nusen.

Domethene si nje shenje e integrimit tek ne vazhdon, djemte qe jane antare por vlen dhe per ata qe jane antare jo iranian sepse ne themi iranian sepse kemi nje binjakizim te shoqates qe eshte ne iran por vlen dhe per ata sepse mundohemi ti integrojme ,ti gjejm punen te kene mundesi.

Te kene jete sociale, te kene miq, ti prezantojme me njerez qe nuk i shohin cdo dite te miqesohen pse jo. Shume raste na kan ndodhur qe nga keto takime te jen bashkuar dy njerez, eshte me mire te bashkosh dy njerez bashk eshte si te bashkosh shtate xhami me shtate kisha bashke domethene heq ate luften fetare qe sot e ksaj dite ndodh.

Prandaj integrimi i ketyre iranianeve dhe i ketyre te huajve ketu vazhdon dhe do vazhdoj deri ne momentin qe te kete nje organizate muxhahedine , deri ne nje moment qe te kete te huaj ne shqiperi.
Pershendetje per te gjitha nenat iraniane te antareve te organizates muxhahedine , uroj qe zemra juaj te gezohet dhe syte tuaj te buzqeshin te nxjerrin lot gezimi dhe jo vetem lot trishtimi dhe femijet tuaj pavaresisht moshes qe kane dhe problematikave te tyre te dalin sa me shpejt dhe te bashkohen me shoqaten tone dhe pse jo shume shpejt ne iran prane jush. Me e rendesishme ka nje minute komunikimi prandaj na mbeshtesni sic na keni mbeshtetur dhe do ju mbeshtesim sic ju kemi mbeshtetur dhe kemi dhene premtimin disa here perballe mediave dhe jam e sigurt qe cdo antare aty ne mek nje dite do dali.

Patjeter.

Shume faleminderit dhe nga ana jonte qe me ftove ne kete program!
Patjeter! Sigurisht do te jem edhe pse ndoshta mbrapa kuintave por do te jem.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button