Eduardi: I krishteri i larguar nga MEK

Dokumentari “Eduard” është një rrëfim i luhatjeve të jetës së një personazhi të quajtur Eduard i cili ka kaluar 38 vjet të jetës së tij në mërgim dhe robëri.

Eduardi u kap rob lufte në vitin 1980, në fillim të luftës Iran-Irak dhe kaloi nëntë vjet në burgjet irakiane. Ai papritmas u bashkua me grupin Mojahedin-e-Khalk (MEK) dhe kaloi rreth 12 vjet në kampin Ashraf. Pasi u largua nga MEK, Eduardi u transferua në Gjermani dhe jetoi atje. Në këtë dokumentar, tregohet historia e jetës së Eduardit dhe historia e çlirimit të tij nga kthetrat e MEK. Ai flet për ditët e hidhura kur ishte rob i mendimit dhe ideologjisë së organizatës MEK dhe se tani po përjeton emigracionin.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button