MEK: ushtarë këmbësorë të imperializmit

MEK është organizata e përparme e imperializmit izraelit kundër myslimanëve: historian shqiptar

Olsi Jazexhi, një historian shqiptar, beson se grupet terroriste si Jabhat al-Nusra, Daesh dhe MEK janë mercenarë të Izraelit dhe SH.B.A. për të minuar botën myslimane.

“Jahbat al-Nusra, Daesh dhe MEK janë organizata të para të imperializmit izraelit dhe amerikan kundër botës myslimane,” i thotë Jazexhi Tehran Times.

“Ata janë këmbësorët e besnikërisë sioniste në shkatërrimin e shteteve kombëtare myslimane,” shton ai.

Zyrtarët iranianë drejtpërdrejt kanë drejtuar gishtin drejt Izraelit për vrasjen e shkencëtarëve të lartë bërthamorë, duke përfshirë Mohsen Fakhrizadeh, duke përdorur grupin e kultit terrorist të Muxhahedin-e Khalq, i njohur si MEK, si ushtarë këmbësorë.

Megjithëse Bashkimi Evropian dhe SH.B.A. e kanë hequr MEK nga lista e organizatave terroriste, ata ende po kryejnë veprime terroriste brenda Iranit me urdhër të drejtpërdrejtë të Izraelit. Irani ka censuruar disa shtete evropiane për strehimin e organizatës terroriste kult.

“Edhe pse Izraeli zyrtarisht nuk ka treguar ndonjë lidhje të drejtpërdrejtë me MEK, jozyrtarisht, ai si dhe administrata Ungjillore Amerikane e Presidentit Trump përdorën MEK dhe përvojën e saj në terrorizëm dhe sulme të flamurit të rremë si një mjet për të sulmuar dhe shantazh Iranin”, shqiptari shënon historiani.

olsi jazexhi

Më poshtë është teksti i intervistës:

Pyetje: Cila ishte përshtypja juaj kur vutët që Kosova ka hapur një ambasadë në Jeruzalem?

A: Hapja e ambasadës së Kosovës në Jeruzalem ishte një veprim i paligjshëm të cilin qeveria e Benjamin Netanyahu e detyroi mbi qeverinë e Abdullah Hotit. Hapja ishte rezultat i makinerive të gjata që Richard Grenell, i Dërguari Ungjillor Presidencial për Serbinë dhe Kosovën për Presidentin Trump, bëri nga viti 2019 deri në vitin 2020 si pjesë e projektit të tij për të detyruar qeverinë e Kosovës dhe Serbisë të nënshkruajnë një “Marrëveshje Normalizimi”.
Hapja e ambasadës së Kosovës ishte pjesë e projektit Marrëveshjet Zionist Abraham të cilat Izraeli dhe administrata Trump u imponuan shumë vendeve me shumicë myslimane. Këto marrëveshje donin të nënshtronin pjesën tjetër të Umetit Islamik ndaj Izraelit dhe ta detyronin botën Myslimane të kapitullonte mbi bllokun Evangjelist / Sionist mbi çështjen e Palestinës.

Hapja e ambasadës së Kosovës në Jeruzalem u bë me shantazhe dhe një grusht shteti kundër qeverisë Albin Kurti, të cilën amerikanët e organizuan në vitin 2020.

Pyetje: Cilat janë lidhjet midis Izraelit dhe MEK në Shqipëri?

A:Izraeli, i cili gjatë epokës së Socializmit u konsiderua një shtet agresor nga Shqipëria, në ditët e sotme gëzon një status shumë të privilegjuar në politikën shqiptare. Izraeli ka një ambasadë në Tiranë, Shqipëri dhe politikanët tanë të korruptuar bëjnë gjithçka që munden për të kënaqur ambasadorët izraelitë në vendin tonë pasi ata e dinë se ata kanë shumë pushtet mbi amerikanët. Gjatë viteve të kaluara, ambasada izraelite ka qenë shumë e suksesshme në kthimin e shtetit të Shqipërisë kundër vendeve arabe dhe myslimane, dhe sot Izraeli duhet të jetë shumë i lumtur nga fakti që Shqipëria pret një organizatë ish-terroriste, Mojahedin / Monafeqeen (MEK) , në tokën e saj. Jahbat al-Nusra, Daesh dhe MEK janë organizata të para të imperializmit izraelit dhe amerikan kundër botës myslimane. Ata janë këmbësorët e besnikërisë sioniste në shkatërrimin e shteteve kombëtare myslimane.Meqenëse Izraeli është armik i Iranit, ne lehtë mund të konkludojmë se armiku i Iranit duhet të jetë miku më i mirë i Izraelit.

Gjatë epokës së administratës Trump, MEK u rrit në Shqipëri dhe në Evropë dhe u prezantua si ‘opozita iraniane’ që do të rrëzojë Republikën Islamike të Iranit dhe do të zëvendësojë qeverinë aktuale me një regjim kukulla pro-amerikan të kryesuar nga udhëheqësi i kultit të MEK, Maryam Rajavi. Që nga ardhja e saj në Shqipëri në 2016, MEK është përdorur nga mbështetësit e tyre Amerikanë / Izraelitë për të bërë pretendime të panumërta false kundër Republikës Islamike të Iranit dhe për të sulmuar dhe zvogëluar praninë e Iranit në Ballkan. MEK përdor bazën e saj paramilitare në Shqipëri për të sulmuar çdo institucion iranian në botë dhe këto sulme më vonë paraqiten si fakte nga agjensitë izraelite. Organizatat izraelite të think tank-ut si Instituti Ndërkombëtar për Kundër-Terrorizmin (TIK) dhe studiuesit e tij si Dr. Shaul Shay kanë mbështetur haptazi ish-terroristin MEK,i quajti ata “Opozita Iraniane” dhe i përhapën gënjeshtrat e tyre si të vërteta. Komiteti Hebre Amerikan (AJC) gjithashtu ka promovuar MEK dhe ka pritur Kryeministrin Edi Rama për të mbajtur një fjalim në këtë komitet ku ai mbrojti këtë kult ish-terrorist iranian dhe i krahasoi ata me hebrenjtë gjatë Holokaustit.

Edhe pse Izraeli zyrtarisht nuk ka treguar ndonjë lidhje të drejtpërdrejtë me MEK, jozyrtarisht ai, si dhe administrata Ungjillore e Presidentit Trump përdorën MEK dhe përvojën e saj në terrorizëm dhe sulme të rreme të flamurit si një mjet për të sulmuar dhe shantazhuar Iranin, shumë qeveri evropiane dhe qytetarë të cilët dëshironin të kishin marrëdhënie normale me Republikën Islamike të Iranit.
Sidoqoftë, lajmi i mirë është se që nga ardhja e Joe Biden në pushtet në Shtëpinë e Bardhë, MEK duket se ka zvogëluar aktivitetet e saj të paligjshme nga Shqipëria drejt Iranit dhe Evropës. Shqiptarët luten dhe shpresojnë që administrata e re e SH.B.A.-së do ta detyrojë Shqipërinë të çmontojë kampin paraushtarak të MEK-ut dhe të detyrojë MEK-në të deradikalizohet dhe të braktisë terrorizmin.

Pyetje: Si e vlerësoni pozicionin e shteteve arabe në lidhje me çështjen Palestineze sidomos pas Bahrainit dhe Emirateve të normalizuara lidhjet me Izraelin?

A: Pas pushtimit amerikan dhe shkatërrimit të republikave Arabe në Irak, Libi, Siri dhe Jemen, bota Arabe është zhytur në kaos dhe dëshpërim. Regjimet diktatoriale të Arabisë Saudite, Bahrein dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, të cilët kanë parë shkatërrimin e fqinjëve të tyre arabë kanë paraqitur sovranitetin e tyre kombëtar në Shtetet e Bashkuara dhe Izraelin. Ata e kanë pranuar humbjen dhe e kanë kuptuar që mbijetesa e tyre varet nga nënshtrimi i tyre i plotë ndaj aleancës perëndimore. Si pjesë e këtij nënshtrimi (Persian) Arabët e Gjirit kanë pranuar të braktisin identitetin e tyre të lavdishëm Islamik dhe Arab dhe t’u kthehen ditëve të xhahiliyah para-islamike, kur fiset arabe drejtoheshin nga fiset e Banu Qaynuqa.

Sauditët, Emiratët dhe Bahrainasit kanë tradhtuar fitoret e Profetit Muhamed, Hazretit Umar, Khalid ibn al-Walid, Abasidëve dhe Osmanëve dhe kanë zbritur përsëri në epokën e Arabisë para-Islame kur ata ishin klientë të Perandorisë Bizantine dhe Sassanid . Regjimet e Arabisë Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bahreini sot janë kthyer kundër civilizimit të tyre dhe nxisin urrejtje kundër turqve dhe iranianëve që i mbrojtën dhe i zhvilluan ato për 1400 vjet.

Israel

Një pjesë e disfatës arabe është edhe braktisja e Palestinës dhe Xhamisë së Shenjtë të Mesxhid al-Aksa për kolonizuesit sionistë. Trump dhe Izraeli ua kanë bërë të qartë regjimeve diktatoriale të Gjirit (Persian) se mbijetesa e tyre është në duart e Shteteve të Bashkuara dhe Izraelit. Për këtë arsye, ata po i luten Izraelit të mbështesë regjimet e tyre despotike dhe, në këmbim, kanë rënë dakord të shesin Tokën e Shenjtë të Palestinës, të cilën Sahabas e Profetit Muhamed, Abu Ubaidah ibn al-Jarrah dhe Umar i dhanë Islamit 1384 vjet më parë. Marrëveshjet Abrahami i kanë ekspozuar botës kohën më poshtëruese për regjimet arabe. Sidoqoftë, disa arabë, ose të ashtuquajturit arabë të boshtit të rezistencës që drejtohet nga Irani, tregojnë se në ditët e sotme, ka akoma disa arabë që janë gjallë dhe refuzojnë poshtërimin dhe humbjen.

Pyetje: Si e shihni qasjen e administratës Biden ndaj Palestinës?

A: Sot, Perandoria Amerikane po përballet me një kërcënim ekzistencial që lind nga Kina. Ndërsa administrata Trump kishte një armiqësi të hapur ndaj Islamit dhe Palestinës dhe të çmendurit Ungjillorë të Shtëpisë së Bardhë si Mike Pompeo, Mike Pence dhe Richard Grenell e kishin bindur mëkatarin Trump se ai ishte Esteri Biblik që do të shpëtojë Izraelin nga Persët, administrata e Biden duket se është më në tokë dhe pragmatike.

Administrata e Bajdenit nuk është aq e zellshme ndaj regjimit fondamentalist të Izraelit. Ndërsa nuk do të shkaktojë krime të padrejta që administrata Trump bëri kundër Palestinës, unë besoj se kjo administratë do të tregojë më shumë respekt për myslimanët dhe palestinezët. Kjo nuk do të thotë që Biden do të kthehet në katolicizëm dhe do të çlirojë Palestinën për Krishterimin; megjithatë, unë besoj se ëndrra Estheriane e Ungjillorëve të Trump donte të shihte Armagedonin kundër myslimanëve nuk do të ndodhë së shpejti.

Unë besoj se administrata e Biden, e cila është e dëshpëruar të përmbajë Kinën, do të përpiqet të ketë një qasje të re me Iranin, Palestinën dhe Boshtin e Rezistencës në mënyrë që t’i largojë këto vende arabe dhe islamike nga projekti kinez i një rruge, një rrip. . Edhe pse Biden është nën një presion të madh nga grupet sioniste në Shtetet e Bashkuara, unë besoj se zgjerimi i ri kinez në Azi është një kërcënim i madh për civilizimin anglo-amerikan, i cili do të ndalojë për momentin çdo çmenduri të madhe sioniste kundër Palestine.

Pyetje: Si e vlerësoni pozicionin e vendeve evropiane kur bëhet fjalë për Palestinën?

A: Evropa është një kontinent i ndarë. E majta historike, e cila ishte mbështetësi kryesor i Palestinës në ditët e sotme, është shumë e dobët. Ndërhyrja amerikane në punët e brendshme të Evropës në lidhje me Islamin, Iranin dhe Palestinën ka treguar se vendet evropiane nuk janë më në gjendje të mbrojnë interesin e tyre kombëtar dhe të imponojnë paqen në Tokën e Shenjtë. Ndërsa vendet si Franca, Gjermania dhe Italia do të dëshironin të shihnin një Palestinë të pavarur dhe paqe në Lindjen e Mesme (Azinë Perëndimore), politikat evropiane ndaj Palestinës do të vazhdojnë të diktohen nga projektet e SHBA për Lindjen e Mesme të Re (Azia Perëndimore).

Nga Reza Moshfegh

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button