Nasrin u vra nga komandanti i lartë i MEK

Nasrin Ahmadi ishte në të njëzetat e saj të hershme kur u bashkua me Organizatën Muxhahedin Khalq (MKO / MEK / PMOI / Kult i Rajavit) në 1992. Ajo nuk i mbijetoi rregulloreve të grupit kaq gjatë. Ajo u vra vetëm tre vjet më vonë.

Khalil RamezaniNasab, një ish anëtar i MEK kujton Nasrin si një vajzë e re (mosha 25 vjeç) që drejtonte tankin BMP në kampin Ashraf. “Shpejt pas mbërritjes së saj në Ashraf, ajo ishte e lodhur nga atmosfera jodemokratike e grupit”, thotë Khalil për Nasrin. “Ajo ishte e zhgënjyer me keqtrajtimin e komandantëve kundër gradave. Kështu që, ajo filloi mospajtimin; ajo donte të largohej nga grupi. ”

Nasrin Ahmadi
Nasrin Ahmadi

Siç pritet në çdo kult shkatërrues, largimi nga kulti i Rajavit ishte i ndaluar. Mahvash Sepehri, komandanti i lartë i Nasrin u bëri thirrje tetë nën-komandantëve të saj, duke përfshirë Khalil RamezaniNasab të punojnë në Nasrin në mënyrë që ta bindnin atë të qëndronte në grup. “Mahvash Sepehri urdhëroi të mbante një takim për Nasrin,” kujton Khalil. “Mahvash dhe komandantë të tjerë u përpoqën ta bindnin atë që të largohej nga grupi. Takimet zgjatën tetë orë. Nasrin ishte i vendosur të largohej nga grupi. Ajo tha se nuk ishte e gatshme të qëndronte më dhe dëshironte të largohej nga grupi sa më shpejt që të ishte e mundur. ”

Nasrin Ahmadi
Nasrin Ahmadi

Kjo ishte fjala e fundit e Nasrinit. Khalil dëshmoi se Mahvash Sepehri u zemërua jashtëzakonisht dhe filloi ta rrahte Nasrin me një shkop metali. Khalil thotë, “Unë u frikësova shumë duke parë skenën. Isha i tronditur dhe pa fjalë duke parë trupin e pajetë të vajzës. ”

Mahvash Sepehri

Mahvash urdhëron burrat të nxjerrin trupin e Nasrin. “Dy orë më vonë, Mahvash Sepehri na thirri përsëri,” tregon Halili. “Nasrin vdiq për shkak të një goditje në tru!” Ajo na tha dhe paralajmëroi se askush nuk duhet të flasë se si Nasrin vdiq në të vërtetë “.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button