Muxhahedin-e Khalq u nxi në ndryshimin e politikës në Biden

Organizata Mujahedin-e-Khalq (MEK) u shpall si një alternativë demokratike nën Trump por po rregullohet nën Biden

Facebook ka mbyllur qindra llogari të rreme të lidhura me grupin iranian të mërgimit Mujahedin-e-Khalq Organisation (MEK), një veprim që do të brohoritet në Teheran dhe do të ngrejë pyetje në lidhje me qëndrimet zyrtare të SHBA në lidhje me grupin nën administratën e re Joe Biden.

Mbi 300 llogari, faqe dhe grupe që besohet të jenë të lidhura me MEK, i njohur gjithashtu si MKO, u etiketuan nga Facebook për sjellje të egër në internet duke përfshirë shpërndarjen e dezinformatave për të diskredituar qeverinë iraniane.

Facebook konstatoi se shumica e llogarive operoheshin nga një vend i vetëm në Shqipëri dhe pothuajse në mënyrë universale projektoi një imazh të favorshëm të grupit ndryshe historikisht famëkeq, të cilin disa madje e krahasojnë me një kult.

Nëse veprimet e Facebook erdhën me kërkesë të administratës Biden është e paqartë, por çdo lëvizje e tillë do të perceptohet si një degë ulliri në Teheran në një kohë që të dy palët kërcejnë për të rifilluar marrëveshjen bërthamore të Planit të Përgjithshëm të Përgjithshëm të Veprimit (JCPOA).

MEK, një ish-grup guerilësh i themeluar në 1965, gëzoi mbështetje të gjerë në mesin e ekipit të politikës së jashtme të ish presidentit amerikan Donald Trump, i cili hoqi JCPOA dhe vendosi sanksione të reja mbi Iranin. Zyrtarët e lartë të Trump bënë përpjekje të hapura për MEK, duke mbështetur anëtarët e saj si zëvendësime të mundshme të qeverisë në detyrë iraniane.

Megjithëse administrata Trump kurrë nuk deklaroi haptazi se ndryshimi i regjimit ishte qëllimi i tij për Iranin, zyrtarë, përfshirë këshilltarin e atëhershëm të sigurimit kombëtar John Bolton dhe avokatin e presidentit Rudy Giuliani në raste të ndryshme ekzaltuan MEK si një simbol i lirisë karshi autoritarit të Iranit, regjimi teokratik.

Trump ishte një portretizim bujar. MEK është një organizatë politiko-militante qëllimi përfundimtar i së cilës është të rrëzojë qeverinë iraniane. Ishte pjesë e lëvizjes popullore që çoi në revolucionin e vitit 1979 në Iran që solli Republikën Islamike në pushtet, por shpejt ra nga hiri dhe u zhgënjye pasi ish-udhëheqësi i saj, Massoud Rajavi, u bllokua të qëndronte si kandidat në postin e parë -zgjedhjet presidenciale te revolucionit.

Episodi më i ashpër midis MEK dhe Republikës Islamike ndodhi kur grupi aleat me diktatorin e ndjerë Irakian Saddam Hussein pasi ai pushtoi Iranin në 1980 dhe mori armët kundër bashkëqytetarëve iranianë për të përmbysur revolucionin e sapo lindur. Duke punuar në grupe me Saddam gjatë Luftës Iran-Irak e përshkroi MEK-në si një forcë të pabesë, malinje në sytë e shumë iranianëve.

7Tir Terrorist Attack by the MKO elements

Llogaria zyrtare iraniane është që MEK ka gjakun e rreth 17,000 iranianëve në duart e tij, përfshirë ish-Presidentin Mohammad-Ali Rajai dhe ish-Kryeministrin Mohammad Javad Bahonar, të cilët ajo vrau së bashku me gjashtë zyrtarë të tjerë të lartë në 30 gusht 1981.

Sidoqoftë, historia e dhunës së MEK nuk kufizohet në agresionin kundër qytetarëve iranianë. Grupi u pajtua me një ideologji të ashpër antiamerikane në vitet 1970 dhe goditi disa objektiva amerikanë brenda Iranit në një varg bombash që goditën zyrën e informacionit të SHBA, Pepsi Cola, PanAm dhe General Motors.

Një hetim i Departamentit të Shtetit në 1992 e gjeti MEK fajtor për vrasjen e gjashtë shtetasve Amerikanë, përfshirë tre oficerë ushtarakë dhe tre burra të punësuar nga Rockwell International, një kompani prodhuese që pushoi veprimtarinë e saj në 2001.

Në vitin 1991, krahu i armatosur i MEK krijoi një komplot me Saddamin e Irakut për të shuar brutalisht një kryengritje nga kurdët e Irakut në veri dhe shia në jug. Në prill 1992, grupi nisi sulmet kundër ambasadave iraniane dhe ambienteve diplomatike në 13 vende, përfshirë misionin e Iranit në Kombet e Bashkuara.

Duke cituar fushatat e saj të terrorit dhe vrasjeve, Departamenti i Shtetit i SH.B.A. nën administratën e Bill Klintonit renditi në listën e zezë MEK në 1997 si një Organizatë e Huaj Terroriste (FTO), një emërtim që keqbërësit e qeverisë iraniane pretenduan se synonte të qetësonte Republikën Islamike dhe të jepte një nxitje te moderuesit që ngrihen në pushtet në Teheran.

Në 1986, Saddam ngriti një enklavë për militantët e MEK në Guvernatorin Diyala, i cili u bë i njohur si Kampi Ashraf. Ajo priti gati 3,500 të internuar MEK dhe vazhdoi të ishte streha e tyre kryesore deri në 2016, kur u mbyll nga qeveria Irakiane pa dyshim nën presionin e Teheranit.

Administrata e Barack Obama bëri një marrëveshje me qeverinë shqiptare në 2013, nën mbikëqyrjen e UNHCR, për t’u ofruar anëtarëve të MEK azil. Gadishulli i vogël Ballkanik ka qenë baza e tyre që nga viti 2016, nga i cili orkestrojnë aktivitetet e tyre të dezinformimit në internet.

Megjithëse gëzon mbrojtje në Shqipëri, disa ekspertë janë të shqetësuar se grupi, i njohur për ideologjitë e tij marksiste, mund të kërkojë të ndezë përçarjet sektare në vendin pritës.

Burime në Shqipëri i thonë Asia Times se pavarësisht nga marrëveshja e arritur midis administratës së Obamës dhe qeverisë shqiptare, MEK nuk shihet në mënyrë të favorshme nga publiku shqiptar.

Maryam Rajavi
Lideri i MEK Maryam Rajavi ka një problem të popullaritetit si në shtëpi ashtu edhe në mërgim.

“Kur MEK u zhvendos zyrtarisht nga Iraku në Shqipëri në 2016, opinioni publik shqiptar dhe media protestuan për ardhjen e tyre. Sidoqoftë, amerikanët që kishin bindur qeverinë shqiptare për të pritur MEK në vend, i dhanë mbështetje totale regjimit të Edi Ramës për t’i pritur në Shqipëri “, tha Olsi Jazexhi një historian kanadez-shqiptar i specializuar në historinë e Islamit dhe nacionalizmit në Evropën Juglindore .

Jazexhi vë në dukje shumë nga aktivitetet e MEK, duke përfshirë pastrimin e parave, radikalizimin dhe trafikimin e qenieve njerëzore, shkelin ligjin shqiptar. Megjithatë, partitë kryesore politike të Shqipërisë kanë hedhur peshën e tyre prapa MEK dhe udhëheqësit të saj Maryam Rajavi për të bashkuar SHBA për t’i mbështetur ata për të fituar zgjedhjet parlamentare, një reflektim i brishtësisë politike të vendit.

“Qeveria shqiptare ka lejuar MEK të ndërtojë një kamp paraushtarak në qytetin e Manza, në Durrës. Nga ky kamp, MEK bën luftë në mënyra të ndryshme – nga psikologjike, indoktrinimi, në internet dhe ndoshta edhe fizike kundër Iranit.

“Ajo që bën MEK konsiderohet një krim sipas Kodit Penal Shqiptar dhe nëse Maryam Rajavi do të ishte shqiptare, ajo do të ishte burgosur për të paktën 15 vjet,” pretendoi Jazexhi.

MEK gjithashtu mban një prani në Francë. Nga 1981 deri në 1986, Franca funksionoi si bastioni evropian i MEK, por një marrëveshje midis qeverisë iraniane dhe Presidentit francez Jacques Chirac më pas për sigurimin e lirimit të dy pengjeve francezë në Liban të mbajtur robër nga Hezbollahu i aleatit të Iranit, përcaktonte që anëtarët e MEK ishin të dëbuar nga territori evropian.

Në vitin 2003, ndërsa tensionet u ndezën midis Iranit dhe Perëndimit rreth programit bërthamor të Teheranit, Franca rinovoi ofertën e saj për të strehuar operativët e MEK dhe kryeplau i grupit Maryam Rajavi qëndroi atje për një magji. MEK organizon tubime vjetore në rrethinat e Parisit të Villepinte, të cilat plotësohen nga mijëra iranianë dhe jo-iranianë.

MEK u karakterizua si një organizatë terroriste nga Bashkimi Evropian, Kanada dhe Japoni, si dhe Shtetet e Bashkuara deri në fillim të viteve 2010. Lobimi intensiv nga grupi i shoqëruar me izolimin ndërkombëtar të qeverisë iraniane, i bindi këto vende të heqin etiketimin terrorist. Si një grup i njohur “disident”, i është dhënë gjerësia për të vepruar dhe mobilizuar ndërkombëtarisht dhe për të rikonfirmuar veten si një parti legjitime e opozitës me aspirata “demokratike”.

Në veçanti, vendimi i vitit 2012 nga Sekretari i Shtetit i atëhershëm i Obamës Hillary Clinton për të hequr nga lista MEK si një grup terrorist solli sindikatën mbi tokë, duke e lejuar atë në gjykatë dhe të lobonte me politikanë dhe zyrtarë të lartë amerikanë.

US Rajavi lobby
Mohajedeen e Khalq i Iranit: Paratë e MEK-ut me siguri nuk mund të blejnë dashuri Por mund të blejnë shumë politikanë

MEK që atëherë ka filluar një fushatë, përfshirë përmes fushatave në Facebook, për të varrosur të kaluarën e saj të keqe. The Guardian raportoi që grupi i pagoi të paktën 20,000 dollarë amerikanë Ileana Ros-Lehtinen, ish-kryetari i Komitetit të Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve, 14,000 dollarë ish-anëtarit të Dhomës së Përfaqësuesve nga California Bob Filner dhe “mijëra dollarë” ish-përfaqësuesve Ted Poe , Mike Rogers dhe Dana Rohrabacher, të cilët të gjithë pranuan donacione bujare nga MEK dhe organizata të tjera Iraniano-Amerikane për të mbrojtur ndalimin e tij.

MEK gjithashtu pagoi të paktën 1.5 milion dollarë për tre firma kryesore lobuese në Uashington – DLA Piper, Akin Gump Strauss Hauer & Feld dhe DiGenova & Toensing – dhe më shumë se 150,000 dollarë tarifa për të folur me ish-guvernatorin e Pensilvanisë Ed Rendell në fushatën e saj të heqjes së terrorit.

Në vitet e fundit, ngjarjet e MEK kanë paraqitur mysafirë të profilit të lartë Amerikan, Evropian dhe Kanadez të cilët janë paguar me dhurata të majme për të folur në mbështetje të grupit, me shumë lirikë në rritje për kultin e Maryam Rajavi si një alternativë demokratike ndaj Republikës Islamike.

Këshilltari i sigurimit kombëtar të Donald Trump Bolton, ish kryetari i Bashkisë së New York City dhe avokati i Trump Rudy Giuliani, ish Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve Newt Gingrich dhe ish Guvernatori i Vermont Howard Dean janë midis partizanëve të guximshëm të MEK. Të gjithë kanë mbledhur lavdërime për organizatën si një që mund t’i sjellë popullit iranian liri dhe demokraci.

Sidoqoftë, ata nuk kanë shkuar në tërheqjet e tyre falas në MEK. John Bolton, për shembull, vlerësohet të ketë marrë të paktën $ 180,000 për të folur në disa ngjarje të MEK deri në 2018. Në një nga ato më të famshmet në 2017, Bolton u zotua të festonte “rënien e regjimit” së bashku me anëtarët e MEK në Teheran para vitit 2019

Për shkak të mungesës së transparencës së MEK-ut dhe natyrës enigmatike të punës së tij, pak detaje kanë hutuar në lidhje me burimet e saj financiare, por disa vëzhgues të informuar besojnë se rivalët rajonalë të Iranit në Gjirin Persik mund të jenë ndër bamirësit e tij.

“MEK rregullisht paguan dhjetëra mijëra dollarë për politikanë amerikanë për të folur në konferencën e tyre vjetore jashtë Parisit. Burimi i këtyre fondeve është i paqartë, duke paraqitur pyetje serioze se kush po paguan politikanë të profilit të lartë amerikan për të folur në mbështetje të MEK dhe përpjekjeve të tyre për ndryshimin e regjimit në Iran, ”tha Eli Clifton, një gazetar hulumtues dhe drejtor kërkimi në Institutin Quincy për Programin e Përgjegjshëm të Politikës së Jashtme të Statecraft-it.

“Sidoqoftë, fjalët e Princit [Saudit] Turki bin Faisal Al Saud në një konferencë të MEK në 2016, në të cilën ai shprehu mbështetjen e tij për grupin, i jep besueshmëri raporteve se Arabia Saudite mund të jetë një burim financimi,” shtoi ai.

Përkundër këmbënguljes së tij që ajo të qëndrojë për demokracinë, MEK është i ndjeshëm ndaj kritikave dhe shpesh fyen ashpër gazetarët dhe akademikët, veçanërisht korrespondentët iranianë në mediat ndërkombëtare, të cilët raportojnë mbi sjelljen dhe politikat e saj.

Disa të larguar nga MEK kanë hequr fshehtësitë e shërbimit të organizatës, me raportet e zbatimit të saj të ngurtë të beqarisë dhe kufizimet në marrëdhëniet e anëtarëve me familjet e tyre.

MEK women
Ushtaret femra të Ushtrisë Nacionalçlirimtare të Iranit qëndrojnë në formacion në një kamp stërvitje në lindje të Bagdadit, Irak. Gratë përbëjnë gati gjysmën e UÇK-së, krahut të armatosur të MEK-ut.
Foto: Jacques Pavlovsky / Sygma përmes Getty Images

Për të demonstruar besnikëri ndaj udhëheqësit të kultit, anëtarët e MEK-ut u kërkohet të qëndrojnë të pamartuar dhe të premtojnë se nuk do të heqin dorë nga praktika. Sterilizimi i detyruar mjekësor për kuadrot femra në mënyrë që ato t’i përkushtohen organizatës pa kushte u është imponuar anëtarëve që jetojnë në kampe të MEK.

Makina e MEK-ut tani të paktën e mbyllur pjesërisht e mediave sociale është e ndërlikuar dhe me shumë shtresa. Duke përdorur ushtri troll dhe qindra punësime në internet në të gjithë botën, ajo shpërndan lajme të rreme, rrëmben hashtags të njohur në lidhje me Iranin në platforma të tilla si Twitter dhe Facebook dhe qarkullon narrativa që portretizojnë gjendjen e jetës në Iran në një dritë negative të paqëndrueshme.

Rezultatet kryesore për hashtagun “#Iran” në Twitter pothuajse në mënyrë universale kthejnë faqet që u përkasin anëtarëve të MEK dhe reklamojnë fjalimet e Maryam Rajavi.

Një hetim i vitit 2019 nga kompania amerikane e mediave jofitimprurëse The Intercept zbuloi se Heshmat Alavi, një “aktivist iranian” i cili botoi artikuj në botime të tilla të përmendura amerikane si Forbes, The Hill, Daily Caller si dhe The Diplomat dhe Al-Arabiya English sulmojnë qeveria iraniane dhe adulimi i MEK si “demokratik” ishte në të vërtetë një person i rremë “i drejtuar nga një ekip njerëzish nga krahu politik i MEK.”

“Politikanët ose qeveritë perëndimore të cilët pranojnë të shoqërohen me MEK po bëjnë një gabim. Moralisht, është një ide e keqe, pasi grupi është në thelb një kult i dhunshëm dhe i korruptuar. Strategjikisht, është gjithashtu çmenduri, pasi grupi nuk ka mbështetje brenda Iranit. Në fakt, është shumë e urryer, ”pohoi Thomas Juneau, një ekspert i Iranit dhe profesor i asociuar i çështjeve publike dhe ndërkombëtare në Universitetin e Otavës.

“Nuk është, në asnjë mënyrë e mundshme, një alternativë ndaj Republikës Islamike. Pse e bëjnë këtë politikanët? Paraja është sigurisht një arsye. Për arsye politike, unë supozoj se disa gjithashtu dëshirojnë të shihen të jenë të lidhur me kundërshtarët e një regjimi që padyshim meriton të kundërshtohet. ”

Nëse rryma politike po kthehet kundër MEK nën administratën e Biden ende nuk është parë me vendosmëri, por shkëputja zyrtare e Uashingtonit me grupin do të jetë pothuajse me siguri në listën e Iranit të pikave të negociatave JCPOA. Ndalimi i Facebook-ut duket se sinjalizon të paktën një hap paraprak në atë drejtim.

nga Kourosh Ziabari – Asia Times

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button