Unë jam gati të dëshmoj në çdo gjykatë të drejtësisë

Malek Hozhabr, 47 vjeç, është nga Roodbar, Gilan. Ai ishte një djalë i ri, në të njëzetat, duke kërkuar një jetë më të mirë kur shkoi në Turqi.

Në Turqi, një rekrutues i Organizatës Muxhahedin Khalq (MKO / MEK / PMOI / Kult i Rajavit) i quajtur Ali Ankara erdhi tek ai. Vizita e parë nuk ishte e frytshme për rekrutuesin, por ai këmbënguli dhe përsëriti sugjerimin e tij disa herë duke premtuar Malek dhe disa të rinj të tjerë iranianë për t’i ndihmuar ata të emigronin në Evropë përmes Irakut. Malek dhe dy nga miqtë e tij më në fund pranuan të shkonin në Irak.

Në 2002, ata arritën në selinë e MEK në Irak, Kampin Ashraf. Malek zbuloi se ai ishte në rrugë të gabuar sapo arriti në Ashraf. Ai shprehu mospajtimin e tij dhe kërkoi të largohej nga grupi, por ai nuk u lejua. Në vend të kësaj, ai u kërcënua të dorëzohej në Ministrinë e Inteligjencës Irakene. “Isha vazhdimisht nën presion dhe u detyrova të marr pjesë në takimin e larjes së trurit”, thotë Malek. “Ata donin që unë të hiqja dorë”.

Malek Hozhabr
Malek Hozhabr

Pas pushtimit amerikan në Irak, Malek shpëtoi nga kampi Ashraf dhe shkoi në kampin amerikan dhe prej andej ai dhe dy shokët e tjerë, të quajtur Heidar dhe Nasser patën sukses të arratiseshin në Erbil, në Kurdistanin Irakian, ku u arrestuan nga forcat e sigurimit. Gjykata gjyqësore dëgjoi dëshminë e tij në lidhje me përvojën e tij në MEK dhe e liroi atë.

Në vitin 2005, Malek ishte në gjendje të kthehej në shtëpi pas tre vitesh të qenit peng në MEK. “Si viktimë e sistemit shtypës të Rajavit, unë jam gati të dëshmoj në çdo gjykatë të drejtësisë,” thotë ai.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button