Krerët e grupit terrorist të MEK planifikojnë të zhvendosin anëtarët nga Shqipëria në Kanada

Krerët e organizatës terroriste Muxhahedin-e-Khalk (MEK) thuhet se po bëjnë marrëveshje për zhvendosjen e anëtarëve nga kampi i tyre në Shqipëri në një vend të paditur në Kanada.

Një burim i informuar sigurie i tha agjencisë së lajmeve Tasnim të shtunën se udhëheqësit e MEK kanë dalë me planin e zhvendosjes pasi autoritetet e policisë shqiptare dhe Gjykata Speciale e vendit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar vendosën një sërë kufizimesh të rrepta për banorët e kampit Ashraf-3, në perëndim të kryeqytetit shqiptar Tiranë, pas zbulimit të provave inkriminuese. “Krerët e MEK po bëjnë përgatitje për tërheqjen graduale të anëtarëve të tyre nga Shqipëria,” tha ky burim. Burimi vazhdoi të nënvizonte se drejtuesit e MEK nuk kanë arritur të bindin zyrtarët francezë që të pajtohen me zhvendosjen e një numri terroristësh në një kamp në komunën Auvers-sur-Oise në periferinë veriperëndimore të Parisit. Prandaj, terroristët e MEK kanë përdorur lobet e tyre në qeverinë kanadeze, vuri në dukje burimi, duke shtuar se në hapin e parë janë bërë marrëveshje për zhvendosjen e elementëve të MEK me leje qëndrimi kanadeze ose pasaporta të përkohshme.

Thuhet se terroristët e MEK e kanë marrë këtë vendim pasi kanë kuptuar se status quo-ja e tyre në Shqipëri nuk ndryshon nga ajo që kishin në Irak. Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama deklaroi se MEK duhet të largohet nga vendi nëse dëshiron të përdorë tokën shqiptare për të luftuar kundër Iranit, duke shtuar se vendi i tij nuk ka ndërmend të jetë në luftë me Iranin dhe “nuk pranon askënd që ka abuzuar me mikpritjen tonë.”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button