Dosja e viktimave të torturave të dhunshme të grupit terrorist MEK mbërrin në gjykatë

Sot u mbajt seanca e parë e gjyqit me kërkesë të viktimave të torturave brutale të grupit terrorist Muaxhahedin-E-Khalk.

Sipas Agjencisë së lajmeve IRIB, gjyqi i parë i 42 ish anëtarëve të grupit terrorist MEK u mbajt sot, të Dielën, në Degën 55 të Gjykatës Ndërkombëtare Ligjore dhe të Përgjithshme të Teheranit. Tavasoli, avokati i paditësve në këtë çështje, tha se padia ishte organizuar në disa pjesë. Sipas këtij avokati, grupi terrorist MEK, si një sekt i dhunshëm dhe terrorist, filloi operacionin e tij të armatosur kundër popullit iranian, duke vrarë gra dhe fëmijë në operacione të ndryshme dhe vrau edhe udhëheqës të partive politike të tilla si vrasja e anëtarëve të Partisë Republika Islamike. Avokati shtoi: “Organizata Human Rights Watch ka siguruar një hetim të hollësishëm në këtë drejtim, disa nga dokumentet e të cilave përmenden në procesin gjyqësor.”

MEK leaders trial in IranMEK leaders trial in Iran

Tavasoli dhe një ish anëtar i grupit terrorist MEK më pas trajtuan sjelljen çnjerëzore dhe të dhunshme të drejtuesve të grupit kundër anëtarëve të tij në Irak dhe Francë. Gjykatësi Purmoridi gjithashtu tha: Të akuzuarit e kësaj dosje janë drejtuesit e grupit terrorist MEK. Purmoridi shtoi: “Procesi gjyqësor filloi pasi padia u dërgua përmes Francës dhe Shqipërisë, ku banojnë anëtarët e grupit terrorist MEK.” Ai shtoi se informacioni në lidhje me këtë dosje u dërgua drejtpërdrejt në Ministrinë e Drejtësisë të Shqipërisë në një njoftim përmes Ministrisë së Punëve të Jashtme iraniane.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button