Dëshmi të torturave dhe abuzimeve në MEK

Një seancë gjyqësore u mbajt në Teheran për të hetuar ankesat e paraqitura nga një grup ish anëtarësh të Organizatës Muxhahedin Khalgh (MKO / MEK / PMOI / Kult i Rajavit) posaçërisht për të paditur udhëheqësit Masoud dhe Maryam Rajavi dhe zyrtarë të tjerë të lartë të grupi.

42 persona iu drejtuan gjykatës, duke dhënë prova për disa raste abuzimi dhe tortura brenda MEK. Në vijim janë vetëm disa raste të dëshmive të ankuesve:

Ali Moradi
Ali Moradi

Tekstet ende e shoh
Ali Moradin, ishte viktimë e punës së detyruar, keqtrajtimit dhe mashtrimit në MEK. Ai u tha me mashtrim nga komandantët e grupit se gruaja e tij u ekzekutua nga qeveria iraniane dhe vëllai i tij u vra nga roja revolucionare iraniane. Ai i gjeti të dy gjallë pasi shkëputi grupin. “Ata na privuan nga familja jonë. Na keqtrajtuan mendërisht. Ende shoh makthe të atyre ditëve, të paktën një herë në muaj ”, tha ai para gjykatës.

Akbar Khabare
Akbar Khabare

Ata më dogjën tatuazhin tim
Akbar Khabareh ishte një i burgosur lufte i luftës Iran-Irak i cili u rekrutua nga MEK. Ai ishte anëtar i grupit për 17 vjet. “Kam humbur vitet më të mira të jetës time në këtë kult të paligjshëm”, iu drejtua ai gjykatës. “Unë e kisha tatuazh emrin e nënës sime në krah. Ata më thanë se duhej djegur. Ata e dogjën atë me hekur bashkues. ”

Nader Chapchop
Nader Chapchop

Ata më tërhoqën thonjtë
Nader Chapchaap u mashtrua për t’u bashkuar me MEK nga rekrutuesit e saj në Turqi, ku ai kishte emigruar për të punuar. Ai u dërgua në Irak dhe u detyrua të qëndrojë në kampin Ashraf për katër vjet. “Ata më tërhoqën thonjtë e gishtit të këmbës dhe më pas më detyruan të punoja në njësitë ushtarake dhe të shërbimit të organizatës,” iu drejtua ai gjykatës. “Si pasojë, këmbët e mia ishin infektuar.” Këmbët e Chapchaap-it më pas u amputuan.
Një tjetër ankues në gjykatë, Mohammad Javad Assadi i cili u rekrutua nga grupi në të njëjtën mënyrë si Chapchaap, tha, ”Unë u burgosa nga MEK për tre vjet e gjysmë dhe më pas u mbajta në kampin Amerikan për katër vjet dhe unë isha dëshmitar që ata nxorrën thonjtë e këmbëve të Chapchaap. ”

Fathollah Eskandari
Fathollah Eskandari

Ata më mbajtën në një kafaz
Fathollah Eskandari ishte një ushtar në luftën Iran-Irak kur u qëllua dhe u mor si peng nga forcat e MEK. “Ata më mbajtën në një kafaz për tre muajt e parë,” tha ai. “Gjatë 17 viteve të burgimit tim në MEK, unë isha dëshmitar i një njeriu me emrin Khodam Golmohammadi që u vetëvra, ai mbijetoi, ata e çuan diku, unë nuk e pashë më. Unë pashë Hojat Azizi dhe Karim Pedram që vranë veten dhe një i verbër me emrin Rasool gjithashtu vuri flakën vetë. ”

Fereidoon Ebrahimi
Fereidoon Ebrahimi

Më detyroi të bëja grevë urie
Fereidoon Ebrahimi i shpëtoi MEK-ut në 2015. Ai ishte rekrutuar nga MEK në Turqi. “Torturat mendore janë më të këqija sesa torturat fizike në MEK,” i tha ai gjykatësit. “Unë u detyrova të marr pjesë në grevën e urisë së grupit për 92 ditë në 2011.”
“Kampi Ashraf ishte një kamp i punës së detyruar,” tha ai për sistemin e MEK-ut. “Ne nuk kishim kohë të mendonim lirshëm pasi që u detyruam të punojmë shumë nga 5 e mëngjesit deri në natë.”

Mahmoud Dashtestani
Mahmoud Dashtestani

Ishte e ndaluar të flisje për nënën tënde
Mahmoud Dashtestani ishte vetëm 15 vjeç kur u mor si rob i luftës nga forcat irakiane, ai u rekrutua pastaj nga MEK. Ai i shpëtoi grupit në vitin 2009 dhe u kthye në Iran si një burrë 41 vjeç. “Një herë, u tregova një kujtim për nënën time, bashkëmoshatarët e mi dërguan një raport kundër meje tek anëtarët superiorë,” tregoi ai një përvojë të strukturës së ngjashme me kultin e MEK. “Ata më burgosën për tre ditë dhe pastaj më bënë të nënshkruaj një letër për të premtuar se nuk do të mendoja më për nënën time.”

Leila Kayukan
Leila Kayukan

Unë jam populli
Leila Kayukan është vajza e Rahim Kayukan, një anëtar i MEK. “Për 40 vjet, përpjekjet e familjes sime për të kontaktuar babanë nuk kanë qenë të suksesshme,” i tha ajo gjykatës. “Si fëmijë, kam humbur babanë tim, madje as nuk e kam dëgjuar kurrë zërin e tij. Unë jam populli ”. Ajo i referohet titullit të pretenduar të grupit, “Luftëtarët e Popullit Iranian”.

Leila Qasemi
Leila Qasemi – motra e Habibollah Qasemit

Vëllai im nuk ishte në Danimarkë
Leila Qasemi është motra e Habibollah Qasemit, një peng i MEK. “Ne nuk e kemi parë vëllain tim që prej 19 vitesh më parë,” iu drejtua ajo gjykatës. “Vëllai im shkoi në Turqi dhe më pas udhëtoi për në Greqi ku u mashtrua nga rekrutuesit e MEK dhe u dërgua në kampin Ashraf, Irak.”

Kasemitë menduan se Habibollah kishte shkuar në Danimarkë nga Greqia. “Ne e ndoqëm çështjen e tij përmes Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe kuptuam se ai kurrë nuk kishte shkuar në Danimarkë, por ai ishte rrëmbyer për t’u bashkuar me MEK në Irak.” Në vitin 2016 ata shkuan në kampin Ashraf për të vizituar vëllain e tij. “Ata nuk na lejuan ta vizitonim, por përkundrazi u sulmuam nga shkëmbinjtë,” tha ajo.

Hadi Shabani
Hadi Shabani

Unë jam këtu për të konfirmuar dëshmitë e tyre
Hadi shabani ishte anëtar i MEK për 20 vjet. Ai u largua nga grupi në 2004. Ai mori pjesë në seancën gjyqësore për të dhënë dëshminë e tij duke mbështetur ankuesit e tjerë. “Unë isha përgjegjës i njësisë së pritjes në MEK, kështu që unë isha dëshmitar i shumë gjërave,” tha ai. “Menjëherë pasi unë vetë hyra në grup, të gjitha idealet që kisha rreth kauzës së grupit u shembën në mendjen time.”

“Në kultin e MEK nuk ju lejohet të bëni pyetje, ju jeni thjesht ekzekutuesit e urdhrave të udhëheqësve,” i tha ai gjykatësit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button