Facebook heq llogaritë e rreme të lidhura me fermën e shëtitjeve MEK

Qindra llogari të lidhura me fermën e trollave në Shqipëri

Facebook tha të martën se ka hequr qindra llogari të rreme të lidhura me një grup iranian të mërgimit dhe një fermë troll në Shqipëri.

Llogaritë postuan përmbajtje kritike ndaj qeverisë së Iranit dhe mbështetëse të Muxhahedin-e-Khalq, një grup disident i njohur si MEK. Në shumë raste, llogaritë e Facebook dhe Instagram përdorën emra dhe fotografi të rreme të profilit.

MKO Troll Farm
Fotografi të rrjedhura që tregojnë anëtarët e MEK në punë

Facebook FB, -0.86% përcaktoi që llogaritë drejtoheshin nga një vend i vetëm në Shqipëri nga një grup individësh që punonin në emër të MEK. Facebook gjeti të dhëna të tjera treguese që sugjerojnë një të ashtuquajtur fermë troll, në të cilën punëtorët paguhen për të postuar përmbajtje, shpesh keqinformim, në mediat sociale.

Për njërin, studiuesit zbuluan se aktiviteti dukej se ndiqte ditën e punës evropiane qendrore, me postimet që merreshin pas orës 9 të mëngjesit, duke ngadalësuar në fund të ditës dhe me një pauzë të dukshme në kohën e drekës.

“Edhe trollet duhet të hanë,” u tha gazetarëve Ben Nimmo, i cili drejton operacionin e inteligjencës kërcënuese globale të Facebook, të martën.

MEK është një grup udhëheqës që kundërshton qeverinë iraniane. Ai vrau amerikanë para Revolucionit Islamik të vitit 1979 dhe u etiketua si një organizatë terroriste nga Departamenti i Shtetit deri në vitin 2012. Sidoqoftë, politikanët amerikanë nga të dy partitë, përfshirë Rudy Giuliani dhe Newt Gingrich kanë dhënë fjalime të paguara për MEK në të kaluarën.

Rrjeti i llogarive të rreme ishte më aktiv në 2017 dhe përsëri në fund të vitit 2020, tha Facebook. Në tërësi, më shumë se 300 llogari, faqe dhe grupe në Facebook dhe Instagram u hoqën si pjesë e veprimit të kompanisë. Rreth 112,000 njerëz ndoqën një ose më shumë llogari në Instagram.

Në disa raste, llogaritë e rreme përdornin foto të famshëm iranianë ose disidentë të vdekur. Një numër i vogël i llogarive më të fundit në Instagram duket se kanë përdorur fotografi të profilit që janë krijuar nga kompjuteri.

Associated Press përkthyer nga Shoqata Nexhat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button